Zakłady Mięsne w Gdańsku. Hala padła czy ją podniosą?

Hala skupu małego bydła na terenie dawnych Zakładów Mięsnych w Gdańsku to jeden z ostatnich ocalałych budynków tego kompleksu. Po tym jak część hali zawaliła się w czwartek, 22 lipca br., konserwator zabytków zapowiedział, że może dojść do wywłaszczenia właściciela tego terenu.

Budynek zawalił się gdyż najprawdopodobniej poszukiwacze złomu próbowali wyciąć element stalowej konstrukcji wewnątrz hali.

Hala skupu małego bydła figuruje w rejestrze zabytków. W 2013 roku WUOZ w Gdańsku wydał nakaz zabezpieczenia obiektu, którego właściciel (Iberdom Sp. z o.o., ul. Haffnera 12/17, Sopot) nie wykonał. Kontakt z firmą jest praktycznie niemożliwy, właściciel terenu nie odbiera nawet korespondencji.

Niewykluczone, że PWKZ rozpocznie procedurę wywłaszczenia właściciela. Byłby to drugi przypadek w kraju takiego działania służb konserwatorskich. Na razie jednak nadzór budowlany musi wydać właścicielowi nakaz zabezpieczenia, lub dokonać takowego w ramach wykonania zastępczego. Konserwator zabytków stoi na stanowisku, że budynek po zabezpieczeniu można jeszcze uratować. Mimo dzisiejszego incydentu jego stan na to pozwala.

Hala w roku 1998/WUOZ w Gdańsku

EM

 

 

 

 

 

 

Tagi: