Klub Zejman chce ratować kaszubski żaglowiec „Helena”

Projekt budowy kaszubskiego żaglowca „Helena”. 
 
Pomysł klubu Zejman jest następujący: zebrać szybko niezbędną sumę na transport kadłuba „Heleny”, ustawić go przy Bramie Nizinnej, odbudować kadłub żaglowca na kształt i podobieństwo dawnej kaszubskiej szkuty rewskiej „Helena” by organizować na niej warsztaty marynistyczne dla dzieci i młodzież. Pomysł ten pojawił się wiele lat temu, a patronat nad projektem objął osobiście Donald Tusk, odsłaniając przy okazji gdańskiego Zlotu Oldtimerów nazwę „Helena” na dziobie  żaglowca. Zważywszy na fakt zaistnienia tak wyjątkowej okoliczności, zwrócimy się na dniach do Pana Premiera o reaktywowanie patronatu.
 
Teraz, gdy musieliśmy  opuścić spichlerz „Steffen”, również „Helena” musi wywędrować do nowej siedziby. To kolejna konieczność i wielkie wyzwanie, bowiem kadłub „Heleny” waży 24 tony i jego transport siłą rzeczy będzie kosztowny a na nieodpłatną usługę jak na razie nie ma widoków. Jest ewentualność ostateczna – przeznaczyć „Helenę” na opał i pociąć ją na kawałki, ale jest to przecież autentyczny eksponat, stu  letni kadłub żaglowca, przykład jak dawniej budowano drewniane korabie i nie możemy na to pozwolić! Ogłaszamy więc  inaugurację projektu i podajemy harmonogram działań :
 
 
 
1.     Prace przygotowawcze.
 
Formalności związane z nowym miejscem wyeksponowania eksponatu kadłuba żaglowca.
 
Prace ciesielskie, porządkowe przy kadłubie.
 
 Prosimy o telefoniczne ( tel. 669070557 ) zgłaszanie gotowości pomocy  do transportu „Heleny” w dniach 1 – 2 sierpnia br. w godzinach 10.00 – 20.00 oraz w innych dniach. Może ktoś z Was ma dobry kontakt do firmy, która mogłaby się podjąć okazyjnie transportu naszej „Heleny”. To bardzo ważne a nawet decydujące dla powodzenia naszej akcji!!!
 
2.     Kwesta na pokrycie kosztów transportu żaglowca ( w każdy czwartek podczas koncertu szantowego  i podczas innych imprez klubowych ).
 
Dla ofiarodawców będą okolicznościowe klipsy ( limitowane ) oraz inne pamiątki. Najaktywniejsi uczestnicy projektu otrzymają też prawo do zorganizowania własnej imprezy  na pokładzie odbudowanej „Heleny”.
 
3.     Rozpoznanie możliwości szybkiego wykonania łoża pod kadłub „Heleny” i uruchomienie jej montażu.
 
4.     Wyłonienie usługodawcy i transport kadłuba na nowe miejsce postoju.
 
5.     Zabezpieczenie kadłuba, rozpoczęcie prac renowacyjnych.
 
6.     Zakończenie renowacji, uroczystość podniesienia bandery na żaglowcu.
 
 
 
 

Tagi: