Historyczne gry i zabawy na plaży

IPN zaprasza wszystkich wypoczywających nad morzem do zabawy w gry edukacyjne.
 
Od 3 do 14 sierpnia w Jelitkowie obecny będzie nasz punkt, w którym będzie można:
Zagrać w gry „Pamięć '39”, „ZnajZnak”, „Polak Mały”, „111. Alarm dla Warszawy”, „303. Bitwa o Anglię” i „7. W obronie Lwowa”
Przejrzeć i wygrać w  konkursach materiały edukacyjne IPN, w tym najnowsze numery „Pamięci.pl” i wiele innych niespodzianek!
Gry edukacyjne to dynamiczna (w granicach 20 min.) zabawa przeznaczona dla młodszych (od 4 lat) jak i starszych uczestników. W rozgrywkach może wziąć udział od 2 do 32 zawodników. 
Od 21 do 31 lipca gościliśmy w Brzeźnie. Po chwilowym zaskoczeniu naszych gości, nieprzyzwyczajonych do obecności Instytutu Pamięci Narodowej na plaży, stał się on stałym i chętnie odwiedzanym punktem. Wśród „graczy” były zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane (kolonie letnie). Przeciętnie odwiedzało stoisko kilkadziesiąt osób.
 
Krótka informacja o grach:
„7. W obronie Lwowa”
Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Po raz pierwszy w historii samoloty walczą z uzbrojoną w karabiny kawalerią. Przed 95 laty garstka pilotów powstrzymała wielotysięczną konnicę. Czy dziś uda Ci się powtórzyć ich sukces? 7. „7. W obronie Lwowa” to pierwsza część lotniczej trylogii. Ciąg dalszy historii eskadr noszących to samo „gwiaździste godło" przedstawiają osadzone w czasie II wojny światowej gry 111 i 303. „7. W obronie Lwowa” jest grą dla dwóch osób. Zawiera dwa warianty: prosty dla dzieci od 8 roku życia i zaawansowany dla dorosłych. Premiera gry odbyła się w czerwcu br.
„111”
Druga część lotniczej trylogii jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch osób. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska. Niemieckie Luftwaffe atakuje stolicę Polski – Warszawę.
„303”
Ostatnia część lotniczej trlogii jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.
„Pamięć '39”
"Pamięć '39”, oparta na zasadach popularnej gry „Memory”, wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami. Dołączona do gry broszura zawiera komentarz historyczny do poszczególnych fotografii. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób.
„ZnajZnak”
W trakcie rozgrywki w „ZnajZnak" gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty... Przy użyciu kompletu kart w grze wziąć może udział od 2 do 32 zawodników.
„Polak Mały”
„Polak Mały” to nasza wakacyjna propozycja dla najmłodszych plażowiczów od 4 do 8 lat. Gra za pomocą puzzli – które można również wykorzystać do zabawy w „Memory” – zapoznaje z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu.
 
AKCJA „IPN NA PLAŻY” Gdańsk-Jelitkowo (okolice wejścia nr 73) 3–14 sierpnia 2015
 
 

Tagi: