Zabytkowe auta biorą udział w rajdzie”Złombol”

Auta wyprodukowane przed 1990 rokiem to już według polskiego prawa pełnoprawne zabytki a motoryzacja Krajów Demokracji Ludowej to już calkowita historia. Z tego powodu „Strefa Historii” z przyjemnością zaprasza na wyjazd na start pomorskich załóg jadących w tegorocznym rajdzie”Złombol”.

- Startujemy w piątek o godzinie 10.00 – 10.30 z Faktorii w Pruszczu Gdańskim mówi Andrzej Gajewski ze stowarzyszenia FSO Pomorze. – Z Pruszcza ruszy kwiat polskiej motoryzacji: Polonezy, Żuki, Fiaty 125 i najprawdopodniej „Maluch”. Złombol, to ekstremalna wyprawa samochodami produkcji lub konstrukcji KDL.

Pomorscy pasjonaci pojadą z Pruszcza na główny start Złombola to Katowic. Celem wyprawy jest zbieranie pieniędzy na zakup rzeczy dla dzieci ze Śląskich domów dziecka. Dotychczasowe trasy prowadziły z Katowic do Monaco, na arktyczne koło podbiegunowe, do Azji, do słynnego Loch Ness, do Archaia Olympia w Grecji, na NORDKAP i do imprezowej stolicy Lloret de Mar. Trasy były bardzo ciężkie: Alpy z bardzo stromymi podjazdami, serpentyny, duże odległości, pustki skandynawskie, łosie, mróz i upały, dziurawe drogi w Bułgarii, chaos w Stambule, nieskończone zachodnie autostrady, szkockie Highlands i niezapomniany legendarny przejazd przez Albanię.

9 edycja Złombolu, która wystartuje 15 sierpnia z Katowic wiedzie przez Czechy, Szwajcarie, Liechtenstein, Austrie i Włochy do Passo Dello Stelvio, słynnej przelęczy, zwanej “królową Alp”. Pomorskie załogi biorą udział w Złombolu od pięciu lat. W tym roku z Pomorza ruszy łącznie 25 samochodów – prawie 10 procent całej stawki imprezy.

Tagi: