Szarża ułańska pod Krojantami 2015

Organizatorzy widowiska historyczno – militarnego pt. „Szarża pod Krojantami 2015”, już po raz XIV–ty zapraszają do udziału w przedsięwzięciu konno lub pieszo, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości patriotyczne i widowisko, upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich, pod Krojantami nieopodal Chojnic, odbędą się w dniu 6 września br. (w pierwszą niedzielę miesiąca), będą miały szczególny charakter ze względu na przypadającą 76 rocznicę tego kawaleryjskiego boju.
 
Jest to najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, warte uwagi i zainteresowania każdego współczesnego kawalerzysty, które w ubiegłym roku zgromadziło ponad 20 tysięcy widzów.
 
Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się o godz. 10.45, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Następnie przedstawione zostanie widowisko historyczno - militarne, które zakłada dwie zasadnicze części:
 
I. „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r.
 
II „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej i pancernej”,, – gdzie po raz drugi pod Krojantami wykonana będzie szarża zarówno kawalerii dawnej - jeźdźców w mundurach historycznych, jak i współczesnych kawalerzystów z jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym Rosomaki z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza (7 Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich).
 
Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.30, szeregiem atrakcji, w tym efektownym pokazem musztry 120-konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Po tym nastąpi XIX Bieg Ułański, w postaci gonitwy - wyścigów konnych. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Gminny Komitet Ochrony Pamięci i Męczeństwa – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Zespół Szkół im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi, kierowany przez dyrektor Alicję Kamińską. Za sprawy organizacyjne, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga.
 
Uroczystościom pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2015”, w trakcie którego zaprezentowane będą różne typy umundurowania oraz sprzętu technicznego, jaki był na wyposażeniu żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności. W tym roku po raz pierwszy zobaczymy pod Krojantami Bojowy Wóz Piechoty – BWP-1 (z 20 Brygady Zmechanizowanej z Morąga) oraz czołg średni PT 91 „Twardy” (z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa).
 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/8473