Szwedzkie światła w ciemnościach

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu otwartych wykładów towarzyszących wystawie czasowej "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach". Wystawę do końca września można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance.

Na poprzednim spotkaniu nasi goście wysłuchali dr Iwony Pietkiewicz, która opowiadała o historii i służbie na duńskich latarniowcach. 25 sierpnia wykład pt. "Szwedzkie światła w ciemności" wygłosi prof. dr hab. Antoni Komorowski.

Profesor Komorowski jest kontradmirałem MW w stanie spoczynku, historykiem, profesorem zwyczajnym na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (w latach 1994-2003 jej Komendantem – Rektorem). W 1996 roku wprowadził w uczelni wojskowej pierwsze studia dla osób cywilnych w zakresie nawigacji, w 2000 roku pedagogiki, a w 2001 roku stosunków międzynarodowych. Dzięki tym staraniom AMW w Gdyni w 2003 roku, w drodze ustawy, stała się uczelnią wojskowo – cywilną. Zainteresowania naukowe profesora związane są z bezpieczeństwem żeglugi, polityką morską, żeglarstwem, historią uzbrojenia morskiego oraz dziejami nawigacji i latarnictwa morskiego. Profesor Komorowski jest również publicystą morskim, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, promotorem prac naukowych, organizatorem licznych konferencji oraz autorem wielu prac badawczych i naukowych. Profesor pełni także funkcje: członka senatu AMW (na kadencję 2012-2016) oraz AWFiS (od 2005 r.), członka Rady Fundacji Rektorów Polskich, Przewodniczącego Komisji Kapitańskiej Okręgu Pomorskiego PZŻ.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 25.08.2015 r. o godzinie 17.00 w Ośrodku Kultury Morskiej - wstęp wolny.

Zobacz również:

Duńskie latarniowce w Narodowym Muzeum Morskim

Lato w Muzeum - Zajęcia wakacyjne na wystawie Lux in Tenebris

"O latarniach, ogniu i światłach w ciemności" na wystawie Lux in Tenebris

Tagi: