Zatrzymujemy czas w Klukach

To jedno z takich miejsc, gdzie ma się wrażenie, że czas płynie wolniej. Niezwykle urokliwe, a wciąż mało znane i odkrywane na nowo. Kluki. Mieszczące się tam Muzeum Wsi Słowińskiej zaprasza na wystawę fotograficzną pod bardzo adekwatnym tytułem, „Zatrzymać Czas”.

 

Już od niedzieli, 23 sierpnia w klukowskim skansenie zobaczymy archiwalne fotografie dawnych mieszkańców ziemi Słowińskiej. Zgromadzone przez pracowników skansenu zdjęcia przedstawiają mieszkańców ze wsi Kluki i Gardna Wielka, a także okolicznych miejscowości położonych między jeziorami Gardno i Łebsko.

 

Dawni mieszkańcy tych okolic przedstawieni są w różnych sytuacjach. Na wystawie zobaczymy zarówno codzienne zajęcia, jak np. kopanie torfu z czego słynęły Kluki, przebieranie ziemniaków, wypiek chleba, czy też w trakcie uroczystych momentów jak wesela.

 

Dużą część wystawy zajęły zdjęcia dzieci w trakcie zabaw i zajęć szkolnych. Część ekspozycji poświęcono lokalnej architekturze,  w tym charakterystycznych dla regionu biało-czarnych chałup. Zwiedzając ekspozycję zobaczymy też zdjęcia karczmy, dworca kolejowego, kościoła, a także zdjęcia rzutowe, przedstawiające okolice z lotu ptaka.

 

Wystawa jest częścią projektu „Zatrzymać Czas - badania nad niematerialnym dziedzictwem kulturowym Słowińców”. W ramach tego projektu muzeum przeprowadziło piętnaście wywiadów z dawnymi mieszkańcami Kluk i Gardny Wielkiej, zarówno tymi, którzy w wyniku zawieruchy dziejowej musieli opuścić rodzinne okolice, jak i tymi, którzy zostali i jako ostatni już świadkowie opowiadają o przeszłości swojego miejsca na ziemi.

 

 

Filmy ze wspomnieniami dawnych mieszkańców Kluk będzie można oglądać w jednej z chat skansenu. Za produkcję filmów odpowiedzialna była Północna.Tv.

Wystawa "Zatrzymać czas"  potrwa do czwartku, 15 października.

 

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ak/eM

 

Tagi: