Odtworzą zegar słoneczny

Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo -Kanalizacyjna zleciła wykonanie projektu rekonstrukcji zegara słonecznego, który w latach 2003- 2007 znajdował się na Placu Heweliusza w Gdańsku.

Zegar uroczyście odsłonięto 12 czerwca 2003 roku. Został zaprojektowany przez Hannę Klementowską przy współpracy dra inż. Grzegorza Szychlińskiego z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Niestety, w 2007 roku, w wyni ku dewastacji, urządzenie zupełnie straciło swoją funkcjonalność. Ukradziono wtedy gnomon oraz kilka metalowych elementów tarczy - wśród nich był herb Gdańska i okrągły herb rodziny Hevelke.

- Zegar słoneczny jes t jednym z symboli działalności gdańskiego astronoma i bez niego plac poświęcony Heweliuszowi wydaje się niekompletny. Dlatego właśnie należy go rekonstruować - podkreśla prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. 

Co winteresujące, odbudowa zegara była jednym z wniosków zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska 2014. Projekt zdobył aż 1071 głosów. Do realizacji zabrakło mu jedynie 230. D

- Nie mieliśmy wątpliwości, że obywatelską inicjatywę odbudowy zegara należy wesprzeć. Odkąd, na zieleńcu przy Wielkim Młynie pojawiła się nasza fontanna, teren ten jest dla nas szczególnie ważny - zaznacza Ryszard Gajewski, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych GIWK Sp. z o.o.

Wykonawcą projektu, jak i samej rekonstrukcji będzie firma SOLEARTE Marek Szymocha ze Smolnicy. Zegar wróci na Plac Heweliusza już latem tego rok

Tagi: