Pro memoria Izabella Trojanowska - promocja książki

Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka pt. „Pro memoria Izabella Trojanowska (1929-1995)” pod redakcją prof. Józefa Borzyszkowskiego. 

Izabella Trojanowska (ur. 10 lipca 1929 w Gdyni, zm. 21 kwietnia 1995 w Gdańsku) – dziennikarka, pisarka, w latach 1980-1983 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W latach 50. pracowała w Dzienniku Bałtyckim i Głosie Wybrzeża. W roku 1956 była redaktorem naczelnym tygodnika Kontrasty, w 1963 redagowała „Biuletyn Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego” – przekształcony z czasem w miesięcznik „Pomerania”, w roku 1981 była zastępcą redaktora naczelnego solidarnościowego tygodnika Samorządność. Publikowała też w wielu innych tytułach: „Kotwicy”, „Ziemi i Morzu”, „Kaszëbach”. W roku 1982 przeszła na wcześniejszą emeryturę.

Autorka wielu publikacji związanych z Pomorzem – w szczególności z Kaszubami (ludźmi, jak i ziemią) i Gdańskiem, współautorka (wraz z Różą Ostrowską) Bedekera kaszubskiego, tłumacz literatury kaszubskojęzycznej na język polski. Współpracowała jako publicystka ściśle z Lechem Bądkowskim. Sporo uwagi poświęciła Jadwidze Ptach i haftom kaszubskim. Przez wiele lat zajmowała się sztuką ludową Kaszub i wspierała twórców ludowych. Była inicjatorką, kontynuowanego do dzisiaj konkursu Ludowe talenty. Kierowała także Wydawnictwem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zainicjowała wydawanie popularnych teczek z wzorami haftów kaszubskich.

Była też autorką wielu przewodników turystycznych po Kaszubach. W 1990 roku była twórcą oraz pierwszym redaktorem kaszubskiego programu Rodnô Zemia w Telewizji Gdańsk. Redagowała go, aż do śmierci – 21 kwietnia 1995 roku. Po niej przejęli go dwaj jej wychowankowie: Artur Jabłoński i Eugeniusz Pryczkowski. Szczególną opieką otaczała młode osoby, aktywne w ruchu kaszubsko-pomorskim. Na mocy jej testamentu powołano Fundusz Stypendialny dla młodych dziennikarzy.

Promocja książki odbędzie się 23 września br. o godz. 17.00 w ramach Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego. Książka już do nabycia w wejherowskim Muzeum w cenie 75zł. 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie 

Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

ul. Zamkowa 2a

84-200 Wejherowo 

Tagi: