W Pruszczu trwa międzynarodowa konferencja “Origines et mutationes circa principio Mare Balticum”

Od wczoraj w Faktorii w Pruszczu Gdańskim trwa międzynarodowa konferencja historyczna “Origines et mutationes circa principio Mare Balticum”, której tematem przewodnim w tym roku jest „wymiana i władza” od średniowiecza po XIX wiek.

Wśród 29 referentów znajdują się naukowcy reprezentujący polskie uniwersytety (Uniwersytet Gdański, Jagielloński, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Warmińsko – Mazurski, Narodowe Muzeum Morskie), zagraniczne uniwersytety z Kłajpedy, Uppsali, Winchesteru i Tybingi oraz jednostki naukowe.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał wczoraj Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, w towarzystwie Starosty Powiatu Gdańskiego Stefana Skoniecznego i Prorektora Uniwersytetu Gdańskiego Józefa Arno Włodarskiego.

Słuchacze mają możliwość zapoznać się z wynikami badań prowadzonych przez historyków, archeologów i historyków sztuki. Tematyka wystąpień jest zróżnicowana i w programie konferencji znajdują się referaty dotyczące historii architektury, gospodarki w państwie krzyżackim, dziejów chrześcijaństwa na obszarze nadbałtyckim, a także historii prawa. Zarówno referaty, jak i dyskusja będą prowadzone w języku angielskim. Aby ułatwić uczestnictwo w wydarzeniu osobom z zewnątrz, są przygotowane streszczenia wystąpień w języku polskim. 

Konferencja jest organizowana przez pracowników i doktorantów Wydziałów Historycznego oraz Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Miastem Pruszcz Gdański. Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęło wiele instytucji naukowych, samorządowych i muzealnych. Konferencję otworzą prorektor UG, prof. dr hab. J. A. Włodarski, władze Wydziału Historycznego UG oraz Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. 
Po konferencji planowane jest wydanie drukiem najlepszych referatów, publikacja ukaże się w 2016 r. 

Zobacz również:

“Origines et mutationes circa principio Mare Balticum” - międzynarodowa konferencja na faktorii

Św Olaf na konferencji - Origines ciekawostek

Młodzi badacze z całej Europy zgłębią historię krajów nadbałtyckich

Origines et mutationes circa principio Mare Balticum

Tagi: