Akcja „N” - gra miejska w Nowym Porcie

Muzeum II Wojny Światowej 27 września 2015 r. zaprasza do udziału w terenowej grze historycznej na terenie Nowego Portu. Z okazji obchodów Dnia Podziemnego Państwa Polskiego Muzeum przygotowało grę miejską, pt. Akcja „N”. Na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym: happeningi historyczne, kameralne inscenizacje, przejazdy zabytkowym tramwajem Bergmann i koncerty.

Wydarzenie poprzedzi dzień wcześniej, pokaz filmu „Generał Nil” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, w Nowym Porcie o godzinie 19.00. Wstęp na projekcję jest wolny, towarzyszyć jej będzie prelekcja i dyskusja z historykami.

Gra miejska rozpocznie się 27 września, o godzinie 10.00. W tym czasie dzielnica z jej historyczną zabudową, ulicami, placami i parkami stanie się dla uczestników „żywą” planszą gry, na której czekać będzie wiele niespodzianek, m.in. możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem Bergmann czy krążące po okolicy samochody z epoki: ciężarówka Chevrolet i trzy Mercedesy 170 V. Osobnym elementem gry będą pokazy rekonstruktorów, wcielających się w polskich i niemieckich żołnierzy oraz ludność cywilną, a także koncert uliczny Kapeli Czerniakowskiej. Zasady rozgrywki przewidują, że uczestnicy odwiedzą 8 punktów rozsianych po Nowym Porcie, zdobywając wiedzę i wykonując poszczególne zadania.

– Forma gry miejskiej umożliwia naukę poprzez zabawę, rywalizację i pracę w grupie. Pozwala poznać fakty, usłyszeć ciekawostki, wziąć udział w rywalizacji, której planszą stanie się przestrzeń miejska – wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum – Przewidzieliśmy rozgrywkę dla 300 graczy, podzielonych na zespoły. Głównym celem wydarzenia jest ukazanie wybranych elementów historii związanej z oporem wobec niemieckiego okupanta. Pragniemy uzmysłowić uczestnikom jak złożonymi, ale i niebezpiecznymi procesami były akcje sabotażowe. 

Udział w grze miejskiej możliwy jest wyłącznie po wcześniejszej rejestracji patrolu na stronie internetowej Muzeum www.muzeum1939.pl

Temat gry miejskiej nawiązuje do działań propagandowych i dywersyjnych prowadzonych przez działaczy Polskiego Państwa Podziemnego wśród Niemców podczas II wojny światowej. Akcja była kierowana przez referat „N”, powołany w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i dowodzona przez Tadeusza Żenczykowskiego, pseudonim „Kania”. Akcja została zainicjowana w kwietniu 1941 r. i rozwijała się w ciągu kolejnych trzech lat. Miała na celu prowadzenie walki psychologicznej z okupantem - obniżanie morali i osłabianie ideologii niemieckiej dzięki fałszywej prasie i ulotkom, redagowanym w języku niemieckim i skierowanym do Niemców. Zgodnie z założeniem druki do złudzenia przypominały materiały drukowane przez nazistów.

W programie:

26 września, 19:00 - bezpłatny pokaz filmu „Generał Nil” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, w ramach cyklu KinoPort.

27 września, 10:00, 10.30, 11.00 - start poszczególnych grup patroli

27 września, 11:00 - 13:00 koncert uliczny zespołu „Kapela Czerniakowska”

 

 

Tagi: