Wiedźmin w Muzeum Archeologicznym

Wiedźmin w Kulturze Popularnej to wystawa zbioru przedstawień dotyczących opowiadań i sagi o Wiedźminie. Prezentowane będą adaptacje tekstu w komiksie, ilustracji, serialu, grach wideo oraz wydaniach planszowych i karcianych.

„Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej.” To zdanie z krótkiego opowiadania z 1986 roku, zna każdy fan literatury i gier fantasy w Polsce. Postać wykreowana przez Andrzeja Sapkowskiego stała się kultowa, na kanwie powieści powstały gry, komiksy i wiele innych. O tym fenomenie opowiadać będzie nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym „Wiedźmin w kulturze popularnej”.

Na ekspozycję składają się różnego typu działalności kulturalne dotyczące opowiadań i sagi o Wiedźminie.

- Prezentowane będą adaptacje tekstu w ilustracji, komiksie, ekranizacji, słuchowiskach po gry wideo i planszowe. Projekt przedstawiać ma najszersze dotąd pole, w którym odbiorca ma przed sobą fizyczne obiekty związane z warstwami tekstowymi i audiowizualnymi - wylicza Anna Gwóźdź, kuratorka wystawy - Przygotowaliśmy oprawę naukową opartą na publikacjach uniwersyteckich oraz prelekcje badaczy kultury. Dodatkowo wystawie towarzyszyć ma miejsce na twórczość fanowską i cosplay. Założeniem takiej prezentacji jest uzmysłowienie,w szczególności młodszym odbiorcom, osiągnięć i rozmachu tematu spoza często dziś przyjmowanego pryzmatu gry komputerowej.

Planowana jest również oprawa naukowa oparta na publikacjach uniwersyteckich oraz współpracę ze stowarzyszeniem badaczy kultury. Dodatkowo wystawie towarzyszyć ma miejsce na fanart, happeningi i cosplay.

Tagi: