70 lat "dwójki" z Pestalozziego

Co wspólnego mają ze sobą były premier Jan Krzysztof Bielecki, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski i prezes Remontowa Holding Piotr Soyka? Wszyscy trzej są absolwentami II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. 25 września 2015 r. szkoła świętowała jubileusz 70-lecia.
 
W piątkowej uroczystości wzięli udział zarówno obecni uczniowie i nauczyciele, jak i absolwenci szkoły. Były przemówienia, koncerty i występy taneczne oraz wyróżnienia dla najlepszych pedagogów.
 
Piotr Ołowski, który był też wojewodą pomorskim i posłem na Sejm RP, przyznał się uczniom, że dostał się do „dwójki” w ostatniej chwili. Początkowo złożył dokumenty w renomowanym wówczas Technikum Samochodowym. Jak zapewniał, ta zmiana okazała się dobrą decyzją, która wpłynęła na jego dalsze życie.
 
– To naprawdę wspaniała szkoła, cieszę się, że ją skończyłem. Pracowali tu fajni nauczyciele, choć czasem groźni, ale przez to jest co wspominać – powiedział nam prezes Ołowski.
 
Miłe wspomnienia związane z liceum ma także prezes Soyka. – Ta szkoła dała mi świetne przygotowanie do studiów. Po maturze dostałem się na politechnikę i okazało się, że mam dużo większą wiedzę w porównaniu z innymi studentami – wspominał w rozmowie z nami Piotr Soyka. – Dało mi to dużą pewność siebie w życiu. Myślę, że tradycją tej szkoły jest właśnie wychowywanie ludzi pewnych siebie, świadomych, że mają wiedzę, że mogą dużo zdziałać.
 
Prezes Remontowa Holding przyznał, że co pięć lat bierze udział w jubileuszach swojego liceum.
 
Obecni uczniowie zapewniali nas z kolei, że bardzo cenią atmosferę szkoły i świetnych, choć wymagających nauczycieli. – To bardzo dobra szkoła, a uczyć się trzeba jak w każdej. Tutejsi pedagodzy potrafią czasem wyciągnąć z uczniów ukryte talenty – mówiła Joanna Lewkowicz.
 
– Tu jest bardzo wysoki poziom jeśli chodzi o matematykę, a ja swoją przyszłość wiążę z naukami ścisłymi. Dlatego wybór tej szkoły nie był przypadkowy – powiedział Tomasz Tach, uczeń drugiej klasy.
 
– Bardzo lubimy biologię – przyznały z kolei uczennice II B. Obie podkreślały też, że do tej szkoły trafiają ciekawi ludzie i że dzieje się tu wiele ciekawych rzeczy, nie zawsze bezpośrednio związanych z nauką.
 
Dyrektor szkoły Waldemar Nocny podkreślał zaś, że II LO wyróżnia... bardzo zdolna młodzież. – Szczególnie z przedmiotów ścisłych. Taka jest specyfika tej szkoły, gdzie już przed laty położyliśmy nacisk na matematykę, chemię i biologię. Nasi absolwenci kierują się głównie na Politechnikę Gdańską, Gdański Uniwersytet Medyczny, a także Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski. To są ich progi aspiracyjne i dostają się na te uczelnie – mówił dyrektor II LO.
 
Dyrektor Nocny zaznaczył, że młodzież z „dwójki” ma bardzo określone oczekiwania od życia. – Chcą uczestniczyć w życiu społecznym jako inżynierowie, lekarze czy prawnicy, a te zawody tworzą elitę. My staramy się im w tym pomóc – podkreślał.
 
W piątkowej uroczystości wziął udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomniał, że w tym roku wiele gdańskich szkół obchodzi 70-lecie działalności. – W 1945 roku rozpoczęła się biografia Gdańska pisana w języku polskim – powiedział prezydent Adamowicz i wyliczył znanych mu absolwentów II LO, a na koniec pogratulował nauczycielom i uczniom sukcesów.
 
II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego mieści się w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Pestalozziego 7/9. W roku szkolnym 2015/2016 uczy się tu 19 klas. „Dwójka” współpracuje z wieloma szkołami w całej Europie i realizuje różne projekty edukacyjne, większość jest związana z naukami ścisłymi.
 
Absolwenci II LO nierzadko pracują bądź pracowali w samorządach, np. wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski czy były europoseł i marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski. W tej szkole uczyli się też niektórzy gdańscy radni, trójmiejscy naukowcy czy dziennikarze gdańskiej TVP.

Tagi: