Twórcy i animatorzy kultury z Warmińsko-Mazurskiego odznaczeni przez MKiDN

W ostatni piątek (25.09.2015) oficjalnie zainaugurowano rok kulturalny 2015/2016 w województwie warmińsko-mazurskim. Na ostródzkim zamku spotkali się przy tej okazji ludzie związani z kulturą z całego regionu. Wielu z nich otrzymało nagrody lub odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie kultury i opieki nad zabytkami.

W uroczystości wzięli udział Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, oraz Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy wręczyli nagrody, medale i odznaczenia twórcom i animatorom kultury. Srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami” została wyróżniona Maria Kasprzycka, dyrektor elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego, za całokształt działań na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa kultury.

Maria Kasprzycka – absolwentka geologii i oceanografii, doktor archeologii. Zaangażowana społecznie i zawodowo w promocję historii regionalnej. Autorka publikacji popularyzatorskich w tym zakresie, od 10 lat kierująca Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Dzięki swojej pasji nieustająco zmienia i unowocześnia muzealne przestrzenie i ekspozycje, rozbudzając zainteresowanie przeszłością, szczególnie wśród najmłodszych odbiorców. 

Podczas inauguracji wręczone zostały również nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Dziedzinie Kultury oraz Nagroda Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

 

Tagi: