Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do wspólnego odkrywania tajemnic morskich zabytków

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza w nowym roku szkolnym na pierwsze zajęcia z cyklu "Programu dla Rodzin”. Tym razem będzie można poznać: ciekawostki związane z ceremonią towarzyszącą wodowaniu statków, a także odkryć zakątki starego rudowęglowca Sołdka.hałasujących urządzeń.

Program dla Rodzin jest cyklem zajęciowym kierowanym do rodzin, w ramach kolejnych spotkań uczestnicy odkrywają tajemnice gdańskich zabytków: Wielkiego Żurawia, Statku Sołdek, czy Spichlerzy na Ołowiance. Za każdym razem nie jest to jedynie zwiedzaniem obiektu z przewodnikiem, tu uczestnicy sami odkrywają zabytki i zbiory, a kolejne zadania wymagają współpracy wszystkich. 

Na najbliższych zajęciach pt. "Pływający chrześniacy" będzie można poznać ciekawostki związane z ceremonią wodowaniu statków, odkryć zakątki starego rudowęglowca: kotłowni, maszynowni, mostku kapitańskiego, a także dowiedzieć się, jak funkcjonował telegraf maszynowy i jak komunikowano się pośród hałasujących urządzeń.

Muzeum zaprasza rodziny z dziećmi w wieku od 7-13 lat. Na pierwsze zajęcia: "Pływający chrześniacy" zgłoszenia należy wysyłać do 2 października 2015 r. pod adres e-mail: k. jezierewska@nmm.pl

Uwaga! Istnieje możliwość zakupu karnetu rocznego:

Karnet całoroczny - 120 PLN,

bilet jednorazowy - 20 PLN ( do 5 osób)

 

Karnet całoroczny do zakupienia w kasie Ośrodka Kultury Morskiej

Bilety jednorazowe do zakupienia w kasie Ośrodka Kultury Morskiej lub w Spichlerzach na Ołowiance

 

Program dla rodzin "Pływający chrześniacy", 4 października (niedziela)

Statek-muzeum "Sołdek"

ul. Ołowianka 9-13

80-751 Gdańsk

 

Można się cały czas zapisywać na następne tematy zajęć:

8.11.2015 - Komu trocin, komu klepkę, czyli zawody w dawnym Gdańsku. (Żuraw)

Poznaj dawne zawody: rzemieślników cechowych, mistrzów i czeladników oraz robotników portowych. Jakie przedmioty były wytworem pracy rąk i umysłów powroźnika, ludwisarza, bednarza, rymarza? Kto pracował przy budowie statku? Kto miał „smolne łapy”? Do czego potrzebne były trociny? Gdzie kupiec chował pieniądze? Kto mógł nosić naszyjnik z flądry? Te i inne historie przeniosą nas w świat barwnych postaci zaludniających Gdańsk kilkaset lat temu.

6.12.2015 - Gody, czyli jak niegdyś obchodzono Boże Narodzenie. (Ośrodek Kultury Morskiej)

Jak wyglądały pierwsze szopki? Co to jest pastorałka? Dlaczego stroimy choinkę? Jakich prac nie wolno było wykonywać w Wigilię? Skąd pochodzą kutia i siemieniucha? Dlaczego kładziono pod stół kosę i dlaczego dmuchano na ławy i krzesła? Poznamy bogatą symbolikę świątecznych obrzędów, z których wiele pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich.

10.01.2016 - Tajemnice archeologii, czyli co skrywają wraki? (Spichlerze na Ołowiance)

Na czym polega praca archeologa podwodnego i jakiego ekwipunku używa? Czy można było oddychać w beczce i dzwonie? Dlaczego Zatoka Gdańska to raj dla archeologów? Kiedy zabytek staje się… zabytkiem? Czy przedmioty mówią? Jak ustalić wiek łodzi? Co „wydłubano” z jeziora? Zapraszamy na odkrywanie archeologicznych tajemnic z dna mórz, jezior i rzek.

7.02.2016 - W dwie godziny dookoła świata. (Ośrodek Kultury Morskiej)

Odkryj zwyczaje i kulturę różnych krajów, dzięki poznaniu zasad budowy tradycyjnych jednostek pływających z Europy, Afryki i Azji. Co spowodowało, że łodzie różnią się między sobą budową, materiałami, z których zostały wykonane, a niektóre są zastanawiająco do siebie podobne? Kim byli ludzie, którzy używali tych łodzi? Czy pływano nimi w specjalne święta? Czy na łodzi można było przewozić zwierzęta lub spać?  Okrążaj świat, poznając zwyczaje ludności z różnych zakątków Ziemi.

3.03.2016 - Port gdański dawniej i dziś. (Żuraw)

Porównaj życie współczesnego turystycznego miasta z czasami, kiedy do portu nad Motławą przypływały żaglowce przywożące śledzie, przyprawy i holenderskie sukno, a z wiślanych statków rozładowywano tony zboża i chowano je do nieistniejących już spichlerzy. Jak wyglądała praca we wnętrzu Żurawia? Czy w XVII wieku można było spacerować chodnikiem po Długim Pobrzeżu? Jakie  budynki zachowały się do dziś? Czy odbudowany port jest podobny do dawnego? Wybierz się
w przeszłość i odkryj, jak zmieniał się Gdańsk na przestrzeni wieków.

3.04.2016 - Ostrożności nigdy za wiele – marynarskie zwyczaje, przesądy i wierzenia. (Spichlerze na Ołowiance)

Czy szantymen musiał pięknie śpiewać? Kogo budzono przeklinaniem? Co to jest świst trapowy i komu „świstano” najczęściej? Jakie stworzenia przynosiły pecha na statku i czy mogła być to także… kobieta? Na czym polegał „skok z rei”? Jakie potwory, według marynarskich wierzeń, zamieszkiwały dna mórz i  oceanów i czy znano sposoby na ich ominięcie? Poznaj świat marynarskich legend i przesądów, które zdominowały życie na pokładzie żaglowca.

12.06.2016 - Statek czworga imion, czyli ciekawostki „Białej Fregaty”. (Statek-muzeum „Dar Pomorza”)

Jaki rekord pobił „Dar Pomorza”? Czy załogę statku stanowili tylko… ludzie? Ile kawalerek zmieściłoby się na żaglach „Daru Pomorza”? Jakie przygody przeżywała załoga odwiedzająca egzotyczne kraje podczas rejsów szkoleniowych? Poznając historię słynnej pływającej szkoły, zwiedzimy piękne wnętrza i otwarty pokład statku. Na końcu przejdziemy tajemniczą próbę odwagi!

Tagi: