Charles Berg - spotkanie w Manhattanie

08.10.2015 r. o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Charlesem Bergiem, autorem opowiadania kryminalnego „Śmierć w Oliwie”. Prowadzącym będzie historyk Maciej Flis.

Już ósmego października, w czwartek odbedzie się spotkanie autorskie Charlsa Berga, autora książki Śmierć w Oliwie, która wygrała wkonkursie Najlepsza Książka na Lato wygrał w swojej kategorii  - kryminału.

Jego akcja rozgrywa się w Wolnym Mieście Gdańsku tuż przed wybuchem wojny. Bohater opowiadania Gregor Steppe jest prywatnym detektywem. Dostaje zlecenie odnalezienia mordercy znanej w mieście piosenkarki Ingi „Frey” Freiden. Do zlecania wynajmuje go Gerhard Ziehn, będący komisarzem policji kryminalnej i kochankiem Ingi. Sam Gregor również rozpoczyna niebezpieczny romans z Eleną, piosenkarką z „Rosentala”, która zgrabnie zajęła wolne miejsce po Indze. Bohater odwiedza gdańskie knajpki, spotyka się z Eleną, podróżuje gdańskimi tramwajami. Rozwiązanie zagadki, zdawałoby się oczywiste, wciąż jednak umyka przed detektywem. W książce został sportretowany Gdańsk z początku 1939 roku, kiedy nad miastem wisi ciężka atmosfera wojny. W powieści zostały użyte oryginalne, niemieckie nazwy, które sprawiają, że Gdańsk staje się jednocześnie miastem znanym i obcym. Nazwy topograficzne użyte w książce są opatrzone przypisami, w których są zamieszczone ich współczesne odpowiedniki. 

- To miasto miało w sobie coś. To było państwo mające własną konstytucję, własne prawo, policję. Praktycznie od nikogo niezależne, idealne miejsce na kryminał. Miejsce, gdzie byli szpiedzy, przemytnicy, gdzie można było naprawdę szybko i łatwo zyskać duże pieniądze. Jednocześnie to też miejsce, które było ogniskiem zapalnym. Polacy co prawda w opowiadaniu pojawiają się epizodycznie, ale Gregor jest przeciwnikiem nazizmu, więc można przypuszczać, że czuje do Polski nić sympatii - wyjaśnia klimat książki autor.

 Wstęp jest wolny. 

Więcej o książce: http://www.strefahistorii.pl/article/717-kryminal-smierc-w-oliwie-juz-jest-w-wersji-drukowanej

Tagi: