Pod Miastkiem rekonstrukcja osady

W miejscowości Pasieka w pobliżu trasy spacerowej powstaje wzorowana na średniowiecznym słowiańskim budownictwie budowla składająca się z częstokołu drewnianego z wieżą wieńczącą bramę wjazdową.

Budowla będzie stanowiła atrakcję turystyczną nawiązującą do legendy o zbójniku Rummelu grasującym w okolicach Miastka. Obecnie zbójnika upamiętnia lipowa figura w centrum Miastka, pustelnia w pobliskim lesie (Kraina Rummela), a także pieniądz lokalny - dukat o nazwie Rummel, wybity w lutym 2009 przez miastecki Urząd Miejski. Nowy produkt turystyczny powstanie na najwyższym w rejonie miasteckim wzniesieniu noszącym geograficzną nazwę Góra Królewska (163 m n.p.m.) Góra ta wznosi się na wysokość ponad 30 m od poziomu okolicznych łąk stanowiących dolinę rzeki Studnicy. Dzięki usytuowaniu na szczycie wzniesienia w niewielkiej odległości od centrum Miastka budowla będzie dobrze widoczna z poziomu głównych ulic i wielu domów miasta. Istniejący na szczycie góry płaski teren będzie doskonałym miejscem do organizowania imprez o charakterze plenerowym i historycznym, a także miejscem wycieczek szkolnych. Jest także atrakcyjnym miejscem widokowym.

Częstokół będzie dobrze widoczny dla osób przejeżdżających przez Miastko. Wizyta w warowni będzie doskonałą okazją do zainteresowania mieszkańców oraz turystów średniowieczną historią Ziemi miasteckiej. Wewnątrz częstokołu zostaną umieszczone elementy małej infrastruktury turystycznej – tablice informacyjne na których zmieszczone będą m.in. informacje na temat średniowiecznej historii ziemi miasteckiej, odnoszące się do bartnictwa, myślistwa i rybołówstwa, a także drewniane kramy wykorzystywane m.in. jako miejsca prezentacji materiałów informacyjnych w czasie imprez plenerowych. Powstanie nowego produktu turystycznego uatrakcyjni ofertę wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Miastka jak i dla turystów, przebywających w kwaterach agroturystycznych. Pozwoli także na pojawienie się niespotykanego na tym terenie na szerszą skalę, rozwijającego się w wielu regionach Polski i Europy ruchu turystycznego związanego z przedsięwzięciami opartymi o elementy odtwórstwa historycznego.

Przewiduje się, że w przyszłości we współpracy z pasjonatami odtwórstwa historycznego organizowane będą imprezy historyczne (turnieje rycerskie, odtwórstwo bitew średniowiecznych), widowiska o charakterze rekreacyjnym i inne imprezy plenerowe. Możliwe będzie także udostępnianie budowli dla zainteresowanych organizacją prywatnych uroczystości oraz imprez dla szkół i zakładów pracy.

https://youtu.be/SZBhDy90W9Y

fot. Andrzej Gruba/gp24.pl

Tagi: