Grassomania - festiwal rozpoczęty [PROGRAM]

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji „Wróżb kumaka” do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!
 
Siódma już edycja popularnego festiwalu Grassomania (projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującemu swój program wokół twórczości Noblisty interpretowanej i przetwarzanej przez młode pokolenia artystów) będzie skoncentrowana wokół filmowych adaptacji literatury. Pretekstem do obrania tego kierunku jest jubileusz 10-lecia powstania filmu „Wróżby kumaka” na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Przeglądy filmowe oraz spotkania z twórcami i badaczami w formie prelekcji przedpokazowych, będą odbywać się w legendarnym studyjnym kinie Watra (obecnie na co dzień zamkniętym dla szerokiej publiczności, udostępnionym specjalnie na okazję festiwalu). Kinie, w którym wybrane sceny "Wróżb kumaka" były kręcone 10 lat temu.
 
Głównym celem tego przeglądu, jest promowanie zjawisk kulturalnych, poprzez integrację poszczególnych dziedzin artystycznych w ciekawym i nietypowym dla galerii sztuki projekcie. Włączając do dialogu sztuk najmłodszą muzę – film, pragniemy ukazać jego aspekty artystyczne, które dla szerokiej publiczności odbiorców kina popularnorozrywkowego, nie są do końca znane czy oczywiste, a za pomocą których powstały i nadal powstają kapitalne interpretacje oraz ekranizacje dzieł literackich. Relacje obrazu ruchomego i słowa będą dodatkowo komentować eksperci i twórcy zaproszeni do projektu. Festiwal Grassomania posłuży jako rodzaj podsumowania literackich wizyt w Galerii w formie trójwymiarowych wizualizacji filmowych słowa pisanego. Wierzymy, że wybór atrakcyjnych ekranizacji filmowych dzieł literackich prezentowanych w formie wystaw w Galerii, zachęci publiczność do sięgnięcia po ich pierwotne książkowe wydania.
 
Dodatkowo w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będziemy pokazywać multimedialny projekt site- specific, autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena pod tytułem „Mortal Sin”.
 
„Mortal Sin” kwestionuje potrzebę istnienia poczucia winy i wstydu. Czy ktoś pozbawiony wstydu może funkcjonować w społeczeństwie? Czy bez kolektywnego poczucia winy zapanowałby hedonistyczny chaos? Czy zmieniłby on nasze społeczeństwo na lepsze, czy na gorsze? Dźwięk i muzyka: Anssi Laiho. Leevi Lehtinen realizuje swoją pracę w ramach programu The People's Smart Sculpture / Kreatywna Europa. Praca należy do The Finnish State Art Collection.
 
Wejściówki do kina: 5 zł za dzień projekcyjny. Do nabycia w kasie kina Watra.
 
Wstęp do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa: wolny.
 
PROGRAM:
 
07.10.2015
4G
18.00­-22.00 wernisaż | instalacja multimedialna Leevi Lehtinen 
 
kino Watra­
19.00­-20.30 Wróżby kumaka reż. Robert Gliński | 90 min
 
Film oparty na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Aleksander, niemiecki historyk sztuki i Aleksandra, polska konserwatorka zabytków, poznają się przypadkiem w Gdańsku. Wspomnienia z dzieciństwa, w którym oboje zostali przesiedleni, skłaniają ich do założenia nietypowego przedsiębiorstwa -  chcąc pomóc ludziom, którzy ze względu na zawirowania polsko-niemieckie nie mogą zostać pochowani w miejscu swojego urodzenia, zakładają Towarzystwo Cmentarne. W rolach głównych występują Krystyna Janda i Matthias Habich.
 
08.10.2015
kino Watra­
18.00­-18.30 spotkanie autorskie Piotr Dumała (prowadzi Robert Turło)
 
18.35­-18.50 Franz Kafka reż. Piotr Dumała | 16 min
 
Wielokrotnie nagradzany film animowany, w którym rzeczywiste sytuacje z życia Franza Kafki przenikają się ze scenami znanymi z jego twórczości. Powstał jako próba oddania skomplikowanej osobowości pisarza, charakteru jego dzieł i nastrojów panujących w Pradze końca XIX w. Film został wykonany autorską metodą reżysera, polegającą na obróbce płyt gipsowych, na których jeden obraz jest wielokrotnie przemalowywany i ścierany, dzięki czemu animacja jest płynna i pozwala na doskonałe oddanie przeżyć wewnętrznych postaci.
 
18.50-­19.00 Kafka Band, 2 teledyski | 10 min
 
Kafka Band jest projektem z pogranicza literatury i muzyki, powstałym z inspiracji adaptacją komiksową „Zamku” Franza Kafki, zrealizowaną przez czeskiego artystę Jaromira 99 i amerykańskiego scenarzystę Davida Z. Mairowitza.
 
19.00­-20.00 Kafka reż. Zbigniew Rybczyński | 62 min
 
Film zrealizowany w jednym ujęciu, w którym postaci z różnych dzieł Franza Kafki - "Procesu", "Zamku", "Przemiany" - a także osoby znane z jego biografii płynnie w siebie przechodzą, tworząc opowieść o życiu i twórczości pisarza. Dzieło zostało zrealizowane w 1992 r. w systemie HD przez uhonorowanego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego.
 
4G
18.00­-22.00 instalacja multimedialna Leevi Lehtinen
 
09.10.2015
kino Watra­
18.00-­18.30 spotkanie z autorami filmu
Totart, czyli odzyskiwanie rozumu | Paweł Paulus Mazur, Bartosz Paduch
 
18.45-­20.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch | 76 min
 
Film dokumentalny o gdańskiej grupie TOTART, z której wywodzą się m.in. Tymon Tymański, Darek Brzóska-Brzóskiewicz, Paweł Paulus Mazur, Paweł Konjo Konnak. Opowiada o poszukiwaniach zaginionego lidera legendarnej grupy, Zbigniewa Sajnóga.
 
4G
18.00­-22.00 instalacja multimedialna Leevi Lehtinen
 
10.10.2015
kino Watra
16.00­-18.00 Sanatorium pod klepsydrą reż. Wojciech Has | 120 min
 
Józef odwiedza sanatorium, w którym zmarł jego ojciec. Surrealna atmosfera tego miejsca sprawia, że obaj znajdują się w równoległej rzeczywistości, w której Józef jest małym chłopcem, a jego ojciec nadal żyje. Film został wyreżyserowany w 1973 r. przez Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie motywów twórczości Bruno Schulza - w tym samym roku był nominowany do Złotej Palmy i otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes.
 
18.15­-20.30 Instytut Benjamenta reż. Stephen i Timothy Quay | 104 min
 
Do szkoły dla służących prowadzonej przez rodzeństwo Benjamentów zapisuje się nowy uczeń, Jakob. Nie akceptuje on absurdalnych zajęć i opresyjnej atmosfery panującej w szkole - kwestionuje zastany porządek, a relacje, jakie łączą go z przełożonymi, zaczynają wymykać się spod kontroli... "Instytut Benjamenta" to pierwszy pełnometrażowy film braci Quay, których twórczość zdradza fascynację prozą Franza Kafki i Brunona Schulza.
 
4G
18.00-­22.00 instalacja multimedialna Leevi Lehtinen
 
11.10.2015
15.30-­17.00 spacer filmowy śladami ekranizacji powieści Güntera Grassa | start 4G
 
Więcej informacji" https://www.facebook.com/SpaceryFilmowe
 
kino Watra­
17.30­-20.00 Blaszany bębenek | reż. Volker Schlöndorff | 142 min
 
W proteście przeciwko odrzucającemu światu dorosłych, w wieku trzech lat Oskar postanawia przestać rosnąć. Bębenek umożliwia mu wyrażanie niezgody na otaczającą go rzeczywistość Gdańska przed zbliżającą się II Wojną Światową. W 1979 r. ten oparty na motywach powieści Güntera Grassa film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes oraz Oscarem.
 
4G
18.00-­22.00 instalacja multimedialna Leevi Lehtinen
 
 
Wydarzenie dodatkowe
 
16.10.2015
12.00 usadowienie figury Güntera Grassa na ławeczce na Placu Wybickiego
| Gdańsk­ Wrzeszcz
 
19.00 Pusty pokój | Teatr gotowania wg Güntera Grassa. In memoriam | Jerzy Kiszkis, Maciej Kraiński, Florian Staniewski, Mikołaj Trzaska
Tawerna Mestwin | Organizatorzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Instytut Kaszubski
 
rezerwacja wejściówek | 30 zł | tel. 606 745 252

Tagi: