Kazimierz Deyna zwyciężył dzięki internautom

Kazimierz Deyna legenda piłkarska Starogardu Gdańskiego zwyciężył w plebiscycie PKP na nazwy pociągów Intercity. W facebookowym głosowaniu oddano 49 tysięcy głosów. Dziewięć tysięcy internautów wskazazło Kazimierza Deynę na patrona szybkiego pociągu.

PKP IC "Kazimierz Deyna" będzie jeździł między Warszawą a Łodzią, czyli połączy miasta, w którego klubach (ŁKS i Legia) słynny starogardzianin występował. Rzecznik prasowy PKP Intercity zapowiedział, że "Kazimierz Deyna" ruszy na tory w grudniu. 

Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim, występował w reprezentacji Polski w latach 1968–1978, był jej kapitanem w latach 1973–1978. Król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972. Podstawy edukacji piłkarskiej zdobył w nieistniejącym już klubie Włókniarz Starogard Gdański, następnie trafił do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a później do reprezentacji Polski juniorów. Karierę kontynuował w Łodzi, Warszawie i Manchesterze, aby u schyłku piłkarskiej kariery osiąść w San Diego.

Zginął w wypadku samochodowym 1 września 1989 r. na międzystanowej drodze nr 15 w San Diego, w drodze powrotnej do domu. Pochowany został na El Camino Memorial Park w San Diego. W maju 2012 roku jego prochy przywiezione zostały do Polski. 6 czerwca 2012 został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Tagi: