Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem doczeka się rozbudowy?

Komisja kultury i edukacji sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego jednogłośnie opowiada się za zbudowaniem w Grunwaldzie nowego budynku muzealnego. Obecny ma 44 metry kwadratowe powierzchni wystawienniczej i wiele eksponatów się w nim nie mieści.

W ocenie radnych z komisji kultury sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego bitwa pod Grunwaldem zasługuje na "godne upamiętnienie". Radni z komisji złożyli do marszałka regionu interpelację, w której proszą o zbadanie możliwości budowy nowego budynku muzealnego. Przewodniczący komisji kultury sejmiku Sławomir Sadowski w swojej ocenie koszt budowy określił na ok. 20 mln zł.

Biuro prasowe marszałka województwa warmińsko-mazurskiego poinformowało, że samorząd województwa rozważa plany rozwoju muzeum w Grunwaldzie. Narazie jednak trwają prace nad budżetem województwa, w związku z czym nie można powiedzieć, czy ten projekt uzyska już finansowanie.

Plany budowy w Grunwaldzie nowego muzeum sięga 2010 roku, kiedy w ramach przygotowań do 600-lecia bitwy samorząd regionu przeprowadzał modernizację Pól Grunwaldu. Za 29 mln zł zbudowano wówczas m.in. pawilon recepcyjny, czy budynek z zapleczem socjalnym, z którego korzystają obozujące latem w Grunwaldzie bractwa rycerskie. Muzeum wówczas nie zbudowano, ale zadeklarowano, że zostanie zbudowane w drugim etapie modernizacji Pól Grunwaldu. 

Muzeum w Grunwaldzie ma 44 metry kwadratowe powierzchni wystawienniczej. Jest to stanowczo za mało by zaprezentować własne zbiory, nie mówiąc już o nowych wystawach. Z pewnością przekreślenie tego planu odbyłoby się ze stratą dla całego regionu - pole grunwaldzkie jest jednym z bardzo niewielu wydarzeń historycznych naprawdę powszechnie znanych w naszym społeczeństwie. W ubiegłym roku do muzeum sprzedano 34 tys. biletów, a liczba odwiedzających systematycznie rośnie. 

Tagi: