Faras - 50 lat później - Polscy badacze kultur Doliny Nilu

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wykład: "Faras - 50 lat później". Prelegentem będzie dr Stefan Jakobielski - nubiolog, epigrafik, historyk.

Spotkanie odbędzie się 21 października 2015 roku (w środę) o godz. 14:00, w sali wykładowej w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Mariackiej 25/26.

W latach 1961-1964 polscy archeolodzy uczestniczyli pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego w międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki ich pracom prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras, już w czasie pierwszej kampanii, odkryto ruiny kościoła z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej.

Kilkadziesiąt przedstawień malarskich z VIII–XIV wieku, a także wiele innych dzieł z Faras, oglądać dziś można w Muzeum Narodowym w Warszawie. Galeria Faras nagrodzona została Sybillą Grand Prix 2014, Sybillą 2014 w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” oraz nagrodą MUSE Awards przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów (American Alliance of Museums).

Dr Stefan Jakobielski jest nubiologiem. Był współpracownikiem prof. Kazimierza Michałowskiego na misji w Faras i jego następcą na wykopaliskach w Starej Dongoli.

 

"Faras - 50 lat później"

21 października (środa), o godz. 14:00

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26

80-958 Gdańsk

Wstęp wolny

Tagi: