Niedźwiedź Wojtek zawitał do Pruszcza Gdańskiego

W Pruszczu Gdańskim w dniach od 28 września do 2 października br. odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych pt. "Żywe maskotki żołnierzy II wojny światowej". Zajęcia w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej poprowadziła pracowniczka gdańskiego IPN, Barbara Męczykowska.

Małpka Kaśka i jej synek Kubuś, koty z okrętów, sowy, jaszczurki, kapral Ciapek, który służył w 305 Dywizjonie Bombowym a nawet świnki morskie i gołębie to zwierzęta, które towarzyszyły żołnierzom polskim podczas II wojny światowej. Najsłynniejszym zwierzęciem- żołnierzem, który przeszedł szlak bojowy w armii generała Władysława Andersa był jednak niedźwiedź syryjski, którego nazywano Wojtkiem. Dla potrzeb rejestracji w wojsku otrzymał stopień szeregowego i nazwisko Wojciech Miś. Po udziale w bitwie pod Monte Cassino, awansowano go na stopień kaprala. Był ulubieńcem żołnierzy, jego obecność pozwalała zapomnieć o wojnie, strachu i tęsknocie za rodziną. Jako bardzo silne zwierzę przydawał się do noszenia ciężkich skrzyń z amunicją, i nigdy nikogo nie skrzywdził.

Głównym bohaterem zajęć dla uczniów w pruszczańskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej był dzielny miś Wojtek. Dzieci poznały wzruszającą historię tego niezwykłego zwierzęcia i wykonywały plakaty i komiksy na jego temat. W zajęciach uczestniczyło łącznie 282 uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim oraz Zespołu Szkół w Łęgowie a prowadziła je pani Barbara Męczykowska z  Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, z którym biblioteka współpracuje od 5 lat.

Tagi: