Wirtualna wizyta w Muzeum Stutthof

W październiku Muzeum Stutthof udostępniło za pośrednictwem strony internetowej www.stutthof.org nowy serwis, który umożliwia wirtualne odwiedziny Miejsca Pamięci. Dzięki kilkudziesięciu panoramom można zwiedzić teren współczesnego Muzeum Stutthof oraz niektóre obiekty, niegdyś należące do kompleksu KL Stutthof.
Warto wspomnieć, że szereg fotografii zostało wykonanych z miejsc, które ze względu na wymogi konserwatorskie lub bezpieczeństwo zwiedzających, nie są ogólnodostępne.
 
Teren byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof to cmentarz bez grobów, przez co szereg zwiedzających gubi właściwą perspektywę tego wyjątkowego miejsca. Serwis został tak pomyślany i skonstruowany, by dać możliwość przygotowania się do odwiedzin Miejsca Pamięci – Muzeum Stutthof. W sposób szczególny kierujemy nasz serwis do ludzi młodych oraz ich opiekunów. Funkcje serwisu pomogą zadbać o właściwą postawę młodzieży podczas zwiedzania: skupienie, szacunek dla ofiar i ich historii. Osoby dorosłe, które z obawy na zetknięcie się z epatującym okrucieństwem przekazu muzealnego często rezygnują z odwiedzin miejsc pamięci, będą mogły skonfrontować i oswoić swoje wyobrażenia.
 
Wizytę rozpoczynamy w okolicy stacji kolejki wąskotorowej – dawnej „Stutthof-Waldlager” – gdyż właśnie ta kolej była głównym środkiem transportu do państwowego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Następnie mijamy willę komendanta, psiarnię, i dochodzimy do Bramy Głównej. Tu zaczynamy zwiedzanie współczesnego Muzeum Stutthof, które obejmuje powierzchnię zaledwie około 1/6 terenu byłego obozu (20/120 ha). Można zobaczyć część ss-mańską, a po minięciu Bramy Śmierci dotrzeć poprzez Stary Obóz do komory gazowej i krematorium. Po obejrzeniu Pomnika Walki i Męczeństwa, upamiętnienia Ogrodnictwa, Nowego Obozu oraz Obozu Żydowskiego, ponownie wychodzimy poza Muzeum, a zwiedzanie kończy się przy Stosie Całopalnym.
 
Autorem pomysłu i koncepcji jest Piotr Tarnowski, który przygotował serwis korzystając z pomocy firmy ArtZoom oraz Wirginii Węglińskiej. Dostępnia jest tu: http://stutthof.org/projekty/MuzeumStutthof.html

Tagi: