O grobach, kurhanach i ludzkich kościach w Parku Kulturowym w Rzucewie

W Rzucewskim Parku Kulturowym przedstawiono dwa wykłady o dawnych cmentarzyskach na Ziemi Puckiej i sposobach badania kości ludzkich odkrywanych w czasie badań wykopaliskowych.

W pierwszym wykładzie  przedstawiono  dawne obrządki  pogrzebowe i związane z nim rodzaje grobów.   Od  płaskich grobów szkieletowych z Rzucewa z epoki kamienia, kurhanów z epoki brązu z Mieroszyna , grobów skrzynkowych i popielnic ze Smolna , Strzelna  Radoszewa  oraz grobu szkieletowego z Gnieżdżewa datowanego na I – II w n.e..

Drugi wykład  poświecony był  badaniom ludzkich kości i pracy antropologa.  Można było dowiedzieć się jakie informacje „odczytać” można z odkrywanych kości czyli wiek, płeć ,  wzrost ,dietę dawnych ludzi oraz charakter wykonywanej przez nich pracy.  Szczegółowo omówiono jak prze wieki zmieniali się Gdańszczanie i mieszkańcy Pomorza.

Wykłady przygotowały  Panie z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku , antropolog – dr Aleksandra Pudło i archeolog – Danuta Król. O organizacje spotkania  zadbali pracownicy Parku i Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck  – Panowie Piotr Rumanowski i Krzysztof Garstkowiak. Wykładów wysłuchało spore grono uczestników  Uniwersytetu  Trzeciego Wieku Archidiecezji Gdańskiej   wraz z jego  Rektorem  ks. dr. hab. Zdzisławem Kropidłowskim. Wśród gości były też Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku działającego na terenie Gminy Puck oraz Pan Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Paweł Dettlaff.

Tagi: