Zaskoczyn – przesunęli Macierzyństwo Jozefa Thoraka

Nie minęły jeszcze echa znalezienia na terenie Muzeum Narodowego głowy Hitlera, autorstwa Jozefa Thoraka, a już mamy kolejną ciekawostkę związaną z tym wybitnym, lecz kontrowersyjnym twórcą.

W Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie przesunięto w ubiegłym tygodniu pod ogrodzenie, rzeźbę Jozefa Thoraka „ Macierzyństwo”. Operacja przesunięcia kosztowała 22 tysiące złotych. Macierzyństwo, będące jednym z bardziej wybitnych dzieł artysty, Jest obecnie widoczna z ulicy, stając się w ten sposób jedną z atrakcji turystycznych Powiatu Gdańskiego.

Do dziś dokładnie nie wiadomo jak dzieło, zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie niemieckiej sztuki, trafiło do Zaskoczyna. Ktoś postawił je podczas wojny w szkole NSDAP, funkcjonującej w budynku sanatorium dla dzieci w którym leczył się przed wojną między innymi Gunter Grass. Po wojnie budynek odzyskał pierwotną funkcję a piękny posąg kobiety z dzieckiem idealnie pasował do pierwotnej roli obiektu. Dzieło przez dziesięciolecia znajdowało się w najbardziej wyeksponowanym fragmencie budynku dawnego sanatorium. Przebudowy DPS sprawiły, że rzeźba znalazła została ukryta w cieniu pomiędzy zabudowaniami.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas naTwitterze oraz wyślij nam maila. 

/Bart

Tagi: