Dotacje MKiDN dla przewodników i projektów edukacyjno-historycznych

Instytut Kultury Miejskiej w 2015 roku otrzymał osiem grantów z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wsparciem finansowym na łączną kwotę 839 583 zł cieszą się: Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, Gdańska Szkoła Muralu, Europejski Poeta Wolności, Obserwatorium Kultury, Medialab Gdańsk, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Gdańskie Miniatury oraz Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej.

Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej, który odbędzie się w listopadzie (20-22.11) został wsparty kwotą 110 000 zł. Tym razem kuratorka z południa Polski – Anna Smolak, zabierze uczestników w podróż po Nowym Porcie – dzielnicy, której historia i bliskość morza zostały zawarte w koncepcji „Przemytnicy”.

Trzyletnią dotację, w wysokości 104 500 zł, otrzymały Gdańskie Miniatury – projekt edukacyjno-historyczny, który poprzez spacery i gry z przewodnikami przybliża dzieciom i młodzieży historię Gdańska. W ramach projektu powstaną nowe gry miejskie z zagadkami, zostaną też nagrane filmy na podstawie spacerów. Tematyka Gdańskich Miniatur będzie związana z wielokulturowością, a dwa nowe cykle („Style architektoniczne” oraz „Tajemnice gdańskich uliczek”) będą praktyczną lekcją historii sztuki na gdańskich przykładach. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki dzięki wsparciu w wysokości 34 000 zł eksplorować będą kolejną dzielnicę. W 2015 roku planują we współpracy z grupą inicjatywną „Od Wyzwolenia do Wolności” przygotować mieszkańców do oprowadzania po Nowym Porcie. Kontynuowane będą spacery na Zaspie, Dolnym Mieście i Biskupiej Górce. 

Tagi: