Relacja Strefy Historii: Federacja Młodzieży Walczącej 1984–1990

W nowym budynku Instytut Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku odbyła się promocja wydanej przez IPN książki „Federacja Młodzieży Walczącej 1984–1990” (2015), pod red. prof. Marka Wierzbickiego. Gośćmi i prelegentami spotkania byli działacze FMW: ks. Jarosław Wąsowicz, Robert Kwiatek i Dariusz Krawczyk.

Spotkanie autorskie odbyło się po raz pierwszy w nowej siedzibie gdańskiego oddziału IPN przy al. Grunwaldzkiej 216 w Gdańsku. Niewielka sala wypełniona była niemal po brzegi, gościem honorowym spotkania był Jerzy Grzywacz, który oprócz przemian ustrojowych w latach osiemdziesiątych, był uczestnikiem wydarzeń powstatnia warszawskiego.

Spotkanie rozpoczął Robert kwiatek prezes Federacji Młodzieży Walczącej, rozdaniem odznak honorowych FMW dla najbardziej zasłużonych działaczy. O publikacji opowiedział Arkadiusz Kazański, historyk gdańskiego oddziału IPN: Zbierając i opisując działalność Solidarności, próbujemy zrobić encyklopedię tego tematu, mają się tam znaleźć również informacje na temat osób internowanych, dzisiejsza publikacja to okazja do rozmowy o latach 80, o stanie wojennym, sporo z państwa była zaangażowana w działalność Federacji Młodzieży Walczącej, dlatego też cieszę się ze spotkania. 

Ks Jarosław wąsowicz, autor trzech rozdziałów książki wspomniał, ze zbliżała się 30 rocznica powstania federacji, uroczystości były obchodzone w zeszłym roku. Pojawił się wówczas pomysł, by uhonorować związanych FMW i udokumentować jej działalność w całej Polsce. - Pisalem o legionach Gdańsk i Gdynia gdy z Robertem (R. Kwiatkiem - przyp.) zaczynaliśmy studia. Wyróżniała nas jako FMW duża aktywność. "Monit" był pierwszym czasopismem wydawanym przez nas w skali kraju, potem był "BISZ". - podkreślił ks J. Wąsowicz. Nasza działalność doprowadziła do tego, że pod koniec lat 80 w obrębie szkół wydawane były już różne czasopisma. Legion Gdańsk FMW był głównym inicjatorem manifestacji w końcówce lat 80, później także przeciw wybudowaniu atomowej elektrowni w Żarnowcu. Organizowaliśmy hapeningi, były próby nadawania podziemnego radia fmw, towarzyszyła nam bardzo bliska współpraca z kibicami gdańskiej Lechii. Praca o tej części działalności jest w trakcie pisania. Nasze towarzystwo FMW wyróżniało się na tle pozostałych, w zasadzie dominowały tylko dwa ośrodki: Gdańsk i Kraków. Zbieramy aktualnie materiały działalności "Monitu", bedzie to nastepna publikacja - zachęcam do dzielenia się wspomnieniami.

Dariusz krawczyk podkreślił, jak bardzo w codziennej działalności było istotne wychowanie w domu. Tradycje, patriotyzm byl codziennością w domu, miałem przywilej chodzenia do L.O. nr 3, tzw. "Topolówki", było to wówczas centrum działania młodzieży patriotycznej. Miało to duży wpływ na moje poglądy, sprawiło, że przyłączyłem się do walki o wolność. Wydawaliśmy 20 tytułów w Gdańsku, kasety z muzyką patriotyczną, plakaty, znaczki, kartki świąteczne. To jest trudne do wyobrazenia - dziś są to ogólno dostępne produkty, wówczas nawet o papier było trudno, nie wspominając już o farbie drukarskiej.

W trakcie spotkania prowadzona była sprzedaż książki „Federacja Młodzieży Walczącej 1984–1990” (a także pozostałych publikacji IPN) w promocyjnych cenach.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: