Mikro Design cz. 3 „Maszyny do siedzenia”

Miasto Gdynia zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu Mikro Design. Bohaterami najbliższego spotkania, staną się… modernistyczne siedziska, w tym awangardowe, nowoczesne fotele i krzesła, zaprojektowane w okresie I poł. XX w.

Mikro Design cz. 3 – w tym prelekcja „Maszyny do siedzenia” dr. Huberta Bilewicza to wykład i prezentacja dotycząca wzornictwa w międzywojennej Gdyni. Okres modernizmu w architekturze, przyniósł równoległą rewolucję we wzornictwie mebli, w tym siedzisk biurowych oraz wypoczynkowych. Zastosowanie m.in. po raz pierwszy giętych rurek metalowych, profilowanych sklejek, futurystycznych form symbolizujących nową epokę funkcjonalizmu i konstruktywizmu – skutkowało podobnie jak w architekturze, kojarzenie prostych siedzisk z maszynami – "maszynami do siedzenia".

Nierzadko twórcami znakomitych projektów mebli byli wybitni architekci modernizmu i konstruktywizmu, zarówno w Polsce, Europie czy USA, w tym Le Corbusier, Mies Van der Rohe, Alvar Aalto, Charles Eames, małżeństwo Barbara i Stanisław Brukalscy, czy Grzegorz Zalszupin (polski architekt, emigrant, ikona brazylijskiego designu lat 50-60. znany jako Jorge Zalszupin).

Ponadto w ramach spotkania wyświetlony będzie film "Fabryka modernizmu" 

Gdynia InfoBox ul. Świętojańska 30, sala multimedialna I p. 

20 lutego 2015 r. , godz. 17:00-19:00 

Tagi: