Spacer z Masłowskim po Starym Chełmie

W niedzielę 6 grudnia w godz. 13.00-15.00 odbędzie się iBedekerowy spacer uliczkami starej części gdańskiej dzielnicy Chełm. Wędrówkę poprowadzi licencjonowany przewodnik Aleksander Masłowski. Zbiórka i początek spaceru o godz. 13.00 w okolicy ronda u zbiegu ulic Worcella i Odrzańskiej. Udział jest bezpłatny!
 
Celem wyprawy będzie tzw. stary Chełm. O tym, co po drodze zobaczą uczestnicy spaceru, tak opowiada Aleksander Masłowski:
„A więc poszukamy nieistniejącego Stolzenbergu – głównej części tzw. Zjednoczonego Miasta Stolzenberg – tworu, który w celu stworzenia gospodarczej i politycznej konkurencji dla niepokornego Gdańska wymyślił i stworzył Fryderyk II Hohenzollern. Poszukamy miejskich „bram”, czyli szlabanów wyznaczających zasięg tego „miasta”, odnajdziemy jego rynek i miejsce gdzie znajdował się ratusz, porównamy dzisiejsze ulice „starego Chełma” z siatką ulic dawnego Stolzenbergu, poszukamy miejsc gdzie znajdował się tam cmentarz, miejsce kaźni, browar, straż pożarna, a nawet teatr”.
(red)

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/9641-spacer-z-przewodnikiem-po-starym-chelmie