Kto był najwybitniejszym piłkarzem w 70-letniej historii Lechii?

Lechia Gdańsk wspólnie z Miastem Gdańsk serdecznie zapraszają do udziału w internetowym Plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Piłkarzy 70-lecia klubu! Głosy oddawać można do 7 grudnia 2015 roku na oficjalnej stronie Lechii. Ogłoszenie wyników dzień później, 8 grudnia, podczas uroczystej Gali.

Założona w 1945 roku Lechia głęboko zakorzeniła się w świadomości mieszkańców Gdańska, stając się najważniejszym klubem sportowym w całym regionie. I choć przez lata pod jej szyldem przewinęło się wiele różnych sekcji (niektóre ciągle istnieją), to jednak oczkiem w głowie kibiców zawsze byli piłkarze.

 
Ci, którzy w sezonie 1956 zajęli trzecie miejsce w I lidze (ówczesna ekstraklasa). Ci, którzy ściągali na trybuny nadkomplety widzów w latach 70. minionego wieku, choć występowali na zapleczu ekstraklasy. Ci, którzy jako klub zaledwie trzecioligowy wywalczyli w 1983 roku Puchar Polski po wygranej w finale z Piastem Gliwice 2:1, a później rywalizowali w Pucharze Zdobywców Pucharów z Juventusem Turyn, wywalczyli Superpuchar Polski, a następnie awansowali do ekstraklasy.
 
Losy klubu w pewnym momencie zaczęły zmierzać donikąd. I właśnie wtedy, na początku XXI wieku, Lechię postanowili od podstaw odbudować kibice. Biało-Zieloni rozpoczynali od A-klasy i po siedmiu długich latach zameldowali się w ekstraklasie, gdzie występują do dziś.
 
W tym roku klub obchodzi jubileusz 70-lecia.
 
- W porozumieniu z Miastem Gdańsk oraz kilkoma nieoficjalnymi serwisami, piszącymi o Lechii, postanowiliśmy przeprowadzić plebiscyt, który wyłoni najpopularniejszych piłkarzy w Biało-Zielonych dziejach - mówi Jakub Staszkiewicz, rzecznik prasowy Lechii.
 
W koszulce Lechii przez 70 lat wystąpiło ponad 700 piłkarzy. Kapituła plebiscytowa, złożona z fachowców - byłych piłkarzy, trenerów, działaczy, dziennikarzy i kibiców - wybrała spośród nich najpierw 70 nazwisk, a następnie finałową dwudziestkę.
 
Wśród nich znaleźli się: Bogdan Adamczyk, Jerzy Apolewicz, Mateusz Bąk, Tadeusz Fajfer, Józef Gładysz, Jacek Grembocki, Henryk Gronowski, Robert Gronowski, Maciej Kamiński, Roman Korynt, Jerzy Kruszczyński, Lech Kulwicki, Czesław Nowicki, Mirosław Pękala, Zdzisław Puszkarz, Roman Rogocz, Andrzej Salach, Abdou Razack Traore, Piotr Wiśniewski i Sławomir Wojciechowski.
 
Teraz wybór najpopularniejszych dziesięciu piłkarzy Lechii w historii należy do internautów. Głosy oddawać można do 7 grudnia 2015 roku na specjalnej podstronie dedykowanej Plebiscytowi.
 
Dzień później, w dniu 8 grudnia (wtorek) nastąpi uroczyście ogłoszenie wyników Plebiscytu podczas Gali 70-Lecia klubu, która odbędzie się na Stadionie Energa Gdańsk.
 
Dla Uczestników głosowania przewidziano nagrody. Do wygrania będą 2 tablety firmy Modecom, 3 oryginalne koszulki Lechii Gdańsk, 2 karnety na rundę wiosenną oraz 10 zestawów świątecznych. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
 
Plebiscyt organizowany jest przez Lechię Gdańsk i Miasto Gdańsk przy współudziale serwisów: LechiaHistoria.pl, Lechia.Net, Lechia.gda.pl oraz LwyPolnocy.pl,
 
 

Tagi: