Wreszcie otwarta Wielka Zbrojownia - co znajdziemy w środku?

Wielka Zbrojownia przez ostatnie lata pozostawała niemal całkowicie zamknięta dla gdańszczan. Od 8 grudnia to się zmieni - wyremontowany obiekt będzie bowiem dostępny dla miłośników sztuki.

Ósmego grudnia otwartaw gdańsku zostanie wystawa "Metafora i rzeczywistość", która inauguruje działalność projektu otwartej Akademii Zbrojownia Sztuki. To nowy sposób na usostępnienie tego wyjątkowego zabytku z początku XVII wieku.

Zbrojownia Sztuki to realizacja idei akademii otwartej - otwartej na świat, a przede wszystkim: na mieszkańców naszej metropolii. Projekt Zbrojownia Sztuki zawiera się w czterech rzeczownikach: ekspozycja, edukacja, popularyzacja i archiwizacja. Animatorem wszystkich tych działań będzie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W Zbrojowni Sztuki będą prezentowane wystawy, przygotowane we współpracy z instytucjami kultury oraz uczelniami artystycznymi w kraju i w Europie. ASP chce stworzyć miejsce, w którym można będzie prezentować nasze dokonania a także kreować wspólne projekty interdyscyplinarne i badawcze w dziedzinie sztuki.
 
Wewnątrz będzie też prowadzona edukacja w zakresie sztuki - również dla laików. W Zbrojowni Sztuki będzie też gromadzona sztuka i wszelkie prace artystyczne - zarówno materialnie, jak i w postaci cyfrowej - prace obejmujące wszystkie dziedziny twórczości artystycznej: malarstwo, obiekty przestrzenne, grafikę warsztatową, grafikę użytkową, rysunek, plakat, tkaninę, ceramikę, wzornictwo, projekty architektoniczne, fotografię, a także archiwalia związane z osobami pedagogów i życiem Akademii.
 
Cztery wspomniane działania realizowane na parterze Wielkiej Zbrojowni zawierać się będą w czterech modułach: Galerii, Warsztatach, Czytelni oraz Kolekcji.
 

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

 

Tagi: