Zobacz stocznię, której już nie ma

"Stocznia jaka była. Stocznia Gdańska - powstanie - rozwój - upadek" - To tytuł nowego i niezwykłego albumu fotograficznego poświęconego Stoczni Gdańskiej. Autorem zdjęć jest Zenon Mirota - etatowy fotograf, który dokumentował pracę zakładu: od budowy statku przez jego wodowanie, wyposażanie aż po przekazanie armatorowi.

Zenon Mirota fotografował życie codzienne w stoczni. W zakresie jego obowiązków leżało także powielanie za pomocą odbitek fotograficznych dokumentacji technicznej. Po urzędowych godzinach pracy Mirota odsłania talent do budowania samodzielnych, artystycznych bytów graficznych. Wiele fotograficznych obrazów nabiera w ten sposób charakteru wizualnego symbolu. Burty statku rosną pod gołym niebem niczym grecki amfiteatr, a na ogromnej scenie pomiędzy wręgami pojedynczy spawacz – „Samotnik”, jak go nazwał Mirota – odgrywa swój monodram.

We wprowadzeniu do albumu jego pomysłodawca, Zbigniew Szczypiński, napisał: "w opozycji do dotychczasowych prób ujęcia tematu Stoczni, czy to w formie opracowań publicystycznych, historycznych czy wizualnych, w których (...) stocznię przedstawiano, a to jako kolebkę Solidarności, a to jako kontynuatorkę tradycji budownictwa okrętowego w hanzeatyckim Gdańsku".

Album to dzieje Stoczni opowiedziane obrazem, na który składa się prawie 1000 starannie wybranych i opracowanych zdjęć Zenona Miroty, obdarzonego wielkim talentem, wrażliwością i niezwykłą wyobraźnią artysty fotografika, który w 1953 r. podjął pracę w stoczniowej pracowni fotograficzno-filmowej,  od 1964 r. będąc jej kierownikiem, aż do przejścia na emeryturę w 1990 r.

"Wodowanie" albumu monograficznego Zenona Miroty odbyło się 17 listopada 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i zgromadziło ponad stu uczestników, w tym także stoczniowców z dawnej Stoczni Gdańskiej.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: