Oliwa - historia kurortu na ogrodzeniu dawnego hotelu

Co może się zdarzyć, gdy spotka się kilka osób zakochanych w swojej dzielnicy? W najbardziej uczęszczanym jej miejscu może powstać niezwykła wystawa. Taka, jak na ogrodzeniu inwestycji przy al. Grunwaldzkiej 505.

Wielki ogród na Pachołku, popularny Dom Kuracyjny, ścieżki wśród strumieni i tajemnicze źródełka z których czerpano wodę. Był czas, gdy Oliwa była kurortem. Księgi teleadresowe kipiały od namiarów na  restauracje i pensjonaty, a  brukowane uliczki pełne były kuracjuszy.

– Kto dziś o tym pamięta? Kto wie, że na Stary Rynek Oliwski dojeżdżał tramwaj, dowożący letników z Jelitkowa? Przyszedł czas, aby o tym przypomnieć – mówi Adam Małaczek, oliwianin, Prezes Zarządu Moderna Investment, który wraz ze swoimi sąsiadami z dzielnicy przygotował na ogrodzeniu inwestycji przy al. Grunwaldzkiej 505 wystawę, pokazującą czasy, kiedy Oliwa była kurortem, a zarazem samodzielnym miastem.

 

– Od dawna szukaliśmy okazji, aby w jakimś atrakcyjnym, ruchliwym miejscu dzielnicy pokazać jej dawny splendor. Tak się szczęśliwie złożyło, że rewitalizacji dawnego hotelu podjął się oliwianin, kierujący firmą Moderna Investment. Jedna rozmowa wystarczyła, aby opracować założenia wystawy, która po kilku tygodniach zawisła w centralnym miejscu Oliwy – mówi Tomasz Strug, oliwski społecznik i dziennikarz.

 

Widokówki prezentowane na wystawie pochodzą z bogatej kolekcji kolejnego oliwianina, Wojciecha Stybora.

 Swój zbiór tworzyłem pod kątem promocji dzielnicy. Od dawna myślałem o ich większej prezentacji. Tutaj każdego dnia ogląda je tysiące osób  – mówi kolekcjoner i przy okazji twórca książki o Oliwie.

 

Fotograficzna podróż po miejscu, którego historia ma ponad 800 lat, to 30 wielkoformatowych plansz. Wystawa ukazuje najbliższe sąsiedztwo realizowanej w tym miejscu inwestycji. Wędrujemy od dworca, podobnie jak czynili to turyści, przybywający licznie do Oliwy przed wojną. Odwiedzamy do dziś dostępne symbole dawnej Oliwy: piękne architektonicznie budynki z przełomu XIX i XX wieku, stawy i młyny, Park Oliwski.

 

To pierwsza tak duża, publiczna prezentacja dawnych fotografii Oliwy. Część z nich pokazywana jest po raz pierwszy. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu działki o łącznej powierzchni 5 699 m kw., na której znajduje się zdewastowany budynek byłej przychodni zdrowia (przed II wojną światową mieścił się w nim elegancki hotel Niemiecki Dwór). Budowa rozpocznie się w 2016 roku, niezwłocznie po zakończeniu niezbędnych uzgodnień z konserwatorem zabytków oraz otrzymaniu odpowiednich pozwoleń. Powstaną tu hotel, przychodnia i sklep popularnej sieci Lidl. Dostępnych będzie 170 miejsc parkingowych w hali garażowej i przy budynku. Budowa potrwa około 1,5 roku. Wartość inwestycji to ok. 60 mln zł.

 

***

Moderna Investment działa na rynku nieruchomości oraz rynku inwestycyjnym działają od blisko piętnastu lat. W 2012 roku deweloper oddał do użytku  budynek mieszkalny z częścią usługową – Kamienicę Moderna przy placu Kaszubskim 7 w Gdyni, wyróżnioną nagrodą „Czas Gdyni” dla najlepszej inwestycji w kategorii Architektura. W 2013 r. do użytku oddał drugą inwestycję – apartamentowiec Lighthouse w Gdyni przy ul. Norwida 13. Trwa budowa dwubryłowego budynku Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej w Gdyni – jej zakończenie planowane jest na styczeń 2016 roku. W toku są kolejne inwestycje:  Victoria Residence w centrum Sopotu przy ul. Kościuszki 66 oraz nowoczesna Nautikka w Gdyni przy ul. Pomorskiej 8.

Patronat nad wystawą: Pólnocna.TV i Strefa Historii.pl

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/9732-niezwykla-wystawa-w-niezwyklym-miejscu