Jubileusz najstarszego uczestnika walk o wybrzeże 1939 r

Na pokładzie okrętu muzeum ORP "Błyskawica" 13 grudnia, odbyła się uroczystość jubileuszu 100-ych urodzin Porucznika Aleksandra Pawelca. To obecnie najstarszy polski marynarz, żołnierz Lądowej Obrony Wybrzeża i Armii Krajowej 1939r.

Aleksander Pawelec jest porucznikiem w stanie spoczynku, żołnierzem Lądowej Obrony Wybrzeża i Armii Krajowej. W uroczystości uczestniczył Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Marian Ambroziak, przedstawiciele trójmiejskich jednostek i instytucji wojskowych, władze samorządowe i lokalne oraz rodzina i przyjaciele weterana.

Jubilat pochodzi z Lututowa, koło Wielunia, gdzie urodził się w 1915 roku. Żołnierski mundur założył wiosną 1939 roku trafiając do plutonu zwiadu 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 roku z tą jednostką brał udział w obronie Wybrzeża (Redy, Rumi, Kępy Oksywskiej). Po śmierci pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji Kępy Oksywskiej dostał się do niewoli. Z obozu jenieckiego trafił na przymusowe roboty, skąd uciekł. Wrócił w rodzinne strony i podjął walkę wstępując w szeregi tamtejszego oddziału Armii Krajowej, nad którym dwa lata później objął dowództwo. Po zakończeniu działań wojennych, z obawy przed konsekwencjami przynależności do AK, powrócił na Wybrzeże. Osiedlił się w Gdyni, gdzie mieszka do dziś. 

Porucznik Aleksander Pawelec jest m.in. ojcem chrzestnym Sztandaru Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie, gdzie przed 1939 r. służył. Obecnie tradycje 1 Morskiego Pułku Strzelców kultywuje Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej, którego porucznik Aleksander Pawelec jest „honorowym” żołnierzem. Życzenia porucznikowi Pawelcowi złożył również dowódca Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej kmdr por. Artur Gajdemski.

Zdjęcia: Radosław Pioch

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: