45. Rocznica Grudniowej Zbrodni z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Gdyński „czarny czwartek” pochłonął życie 18 ofiar. Miasto, jak co roku oddaje hołd tym, którzy brali udział w tych wydarzeniach. Oprócz oficjalnych obchodów, w których udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda, zapraszamy również na wystawę „Za chleb i wolność” poświęconą wydarzeniom grudniowym. 
 
Wystawa plenerowa  „Za chleb i wolność”  symbolicznie  zaznacza w przestrzeni miasta tragiczną napaść władzy na cywilną ludność Gdyni w grudniu 1970 roku. Instalacje wykorzystują archiwalne fotografie oraz fragmenty relacji uczestników i świadków. Umieszczone są w sercu miasta, w miejscach, które mijał pokojowy pochód zdeterminowanych robotników Stoczni, szukających porozumienia z władzami. Od tamtej pory obraz miasta zmienił się tak, jak zmieniła się rzeczywistość polityczna i społeczna. 
 
Wystawa jest eksponowana w przestrzeni miasta - ul. 10 Lutego (przy dawnym Banku Polskim), Plac Kaszubski, al. Marsz. Piłsudskiego (przy Urzędzie Miasta Gdyni). Autorzy: Mateusz Misztal, Anna Paciorek- Grabowska, Justyna Skowronek.
 
17 grudnia - program obchodów:
godz. 6.00 - Apel poległych i modlitwa przy Pomniku Ofiar Grudnia ’70, al. Solidarności (godz. 5.45 zamknięcie placu);
godz. 16.00 - koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży - kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Armii Krajowej 46;
godz. 16.30 - Msza Św. w Kościele NSPJ, ul. Armii Krajowej 46;
godz. 18.00 - Przemarsz  ulicami: Armii Krajowej, Świętojańską pod Pomnik Ofiar Grudnia ‘70 przy Urzędzie Miasta Gdyni;
godz. 18.30 - Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Grudnia ‘70 przy Urzędzie Miasta Gdyni.
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Region Gdański NSZZ Solidarność.
 
W związku z uroczystościami 17 grudnia 2015 r. nastąpią utrudnienia w ruchu oraz zakłócenia w kursowaniu komunikacji miejskiej: 
- w godz. 5.00-7.30, w związku z apelem poległych i składaniem kwiatów przy Pomniku Ofiar Grudzień 70 nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego al. Solidarności oraz prawego pasa al. Janka Wiśniewskiego. 
- w godz. 17.30-19.30, na czas przejścia uczestników uroczystości z Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa pod Pomnik Ofiar Grudnia 70 przy Urzędzie Miasta Gdyni, nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego następujących ulic:
- ul. 3 Maja (na odcinku od ul. 10 Lutego do ul. Armii Krajowej),
- ul. Armii Krajowej (na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Świętojańskiej),
- ul. Świętojańska (na odcinku od 10 Lutego do al. Marsz. Piłsudskiego),
- al. Marszałka Piłsudskiego (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Legionów),
Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.
 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

 

Tagi: