Pomorskie Muzea – Semków, Patsidis i Podhorski

Profesor Piotr Semków na czele Muzeum Pola Chwały Westerplatte i Teresa Patsidis jako szefowa Muzeum Piaśnica. Oto najnowsze decyzje wiceministra kultury, Jarosława Sellina. Obie dotyczą nowych placówek muzealnych na Pomorzu
 
Piotr Semków to postać szeroko znana w kręgu trójmiejskich miłośników historii i muzealników. Profesor Akademii Marynarki Wojennej, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. Pracował w gdańskim oddziale IPN, jest autorem książek historycznych. Z kolei Teresa Patsidis, która od dwóch tygodni organizuje piaśnickie muzeum jako wicedyrektor Muzeum Stutthof, to była radna Wejherowa i asystentka posła Jarosława Sellina podczas dwóch ostatnich kadencji Sejmu.
 
Profesor Semków zapowiedział, że wraz z muzeum na teren Westerplatte powróci Mariusz Wojtowicz Podhorski (Na fot), autor książki „Westerplatte Społecznego 1939. Prawdziwa historia”, która swego czasu wywołała żywą reakcję i mnóstwo polemik, oraz komentarzy i twórca Społecznego Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Mariusz Wojtowicz Podhorski był jedną z osób, która przewistawiała się kręceniu filmu "Tajemnica Westerplatte", ukazującego w krzywym zwierciadle obronę Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Nie znana jest jeszcze do końca nazwa i misja muzeum. Jego koncepcja ma się ma się jednak opierać na wizji opracowanej w 2009 roku między innymi przez Podhorskiego.
 
(red)
 
Foto FB/Mariusz Wójtowicz Podhorski

Tagi: