Antoni Browarczyk zastrzelony przez milicjanta na Targu Rakowym - zostanie upamiętniony

Przy Targu Rakowym w Gdańsku powstanie pomnik upamiętniający ofiary stanu wojennego. Płaskorzeźba poświęcona będzie Antoniemu Browarczykowi - jednemu z najmłodszych uczestników demonstracji pod KW PZPR. 

Antoni Browarczyk był kibicem Lechii Gdańsk, angażował się w rozwieszanie plakatów "Solidarności". W działalność przeciwko wprowadzenia stanu wojennego aktywnie włączył się już 13 grudnia 1981 roku. W nocy z 13/14 grudnia 1981 roku był świadkiem aresztowań działaczy "Solidarności". 16 grudnia uczestniczył w walkach ulicznych w Gdańsku. 17 grudnia 1981, powracając do domu z praktyki w zakładzie elektromechanicznym, Antoni Browarczyk natrafił na demonstrację pod gdańską siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Niedaleko przystanku tramwajowego Brama Wyżynna został trafiony w głowę wystrzelonym pociskiem przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Jego ciało zostało przetransportowane do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Ławka uliczna, na której go przenoszono, została obrzucona petardami. W szpitalu stwierdzono uszkodzenie rdzenia kręgowego i pnia mózgu. W wyniku resuscytacji przywrócono krążenie krwi, ale Browarczyk pozostał w stanie śmierci klinicznej. Zmarł sześć dni później. Dopiero po dwóch tygodniach rodzina otrzymała zgodę na pogrzeb, który odbył się 31 grudnia 1981 roku. Antoni Browarczyk został pochowany na gdańskim cmentarzu Łostowickim.

13 grudnia 2008 Antoni Browarczyk został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Od 2011 trwała inicjatywa budowy pomnika upamiętniającego Antoniego „Tolka” Browarczyka i pozostałe gdańskie ofiary stanu wojennego. Kibice Lechii Gdańsk aktywnie zaangażowali się w akcję zbierania podpisów poparcia dla tej inicjatywy. Rada miasta zgodziła się na tę lokalizację w ubiegłym roku. Dotychczas trwały rozmowy z miastem dotyczące jego formy, wielkości i funduszy. Ostatecznie pomnik powstanie przy Targu Rakowym, w sąsiedztwie miejsca gdzie został postrzelony. Rzeźba nawiązywać będzie do Chrystusa i jego cierpienia. Wykonana będzie z brązu, głównym elementem będzie płyta o wymiarach 170 x 120 cm. Na niej będzie widnieć postać leżącego Browarczyka przykrytego flagą oraz szalikiem ulubionej drużyny. Odsłonięty zostanie prawdopodobnie na okrągłą rocznicę - w przyszłym roku. Wszystko zależy jednak od wielkości uzbieranych funduszy.

O budowę zabiegał m.in. zarząd regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" i Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej. Wpłaty na budowę pomnika można dokonywać na rachunek bankowy Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Wwalczącej z dopiskiem OFIAROM STANU WOJENNEGO: ING Bank Śląski S.A., Nr 90 1050 1764 1000 0023 2582 8545

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: