Nowy cykl spotkań z archeologią przy sopockim grodzisku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na nowy cykl wykładów: "O archeologii na grodzisku". Miejscem spotkań będzie Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie. 

Grodzisko w Sopocie Wczesnośredniowieczne grodzisko w Sopocie stanowi najstarszy i jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Popularnie zwane „Górą Zamkową” lub „Patelnią” położone jest na wysokim wzgórzu polodowcowym, przy ul. Haffnera, w odległości około 400 m od brzegu Zatoki Gdańskiej. Na zrekonstruowanym grodzisku powstał atrakcyjny Skansen Archeologiczny znany w Polsce i za granicą. Poprzez festyny i spotkania o charakterze edukacyjnym, promowana są - historia i zabytki kultury nie tylko tego miejsca, ale także wczesnośredniowiecznych Pomorzan. U podnóża grodu  powstał w 2011 roku pawilon wystawienniczo-edukacyjny. W pawilonie organizowane są wystawy czasowe, lekcje muzealne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, cykle odczytów i spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki. Prezentacje multimedialne towarzyszące spotkaniom umożliwiają poznanie odległych dziejów i zgłębienie wiedzy o czasach, które ukształtowały naszą tożsamość.

Nowy cykl wykładów w Skansenie Archeologicznym - Grodzisko w Sopocie: "O archeologii na grodzisku" przybliży słuchaczom tajniki pracy archeologów. Spotkania będą odbywać się w Pawilonie Wystawienniczo-Ekspozycyjnym (ul. Haffnera 63) w czwartki w godz. 12-15, wstęp wolny.

Tematy spotkań:

26 lutego - M. Kochanowski, "O Archeologii prawie wszystko"

19 marca - A. Ostasz, "Badania archeologiczne w Lipiankach. Osadnictwo na przełomie er w Dolnie Kwidzyńskiej"

16 kwietnia - D. Król, A. Wędzik, "Park Kulturtowy Osada Łowców Fok w Rzucewie. Od pomysłu do realizacji", połączony z pokazem obróbki najstarszych narzędzi z krzemienia

21 maja - M. Kwapiński, "Archeologia jako część światopoglądu"

18 czerwca - B. Babińska "Piece kaflowe w Gdańsku"

 

Tagi: