127 rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

30 grudnia 2015 roku obchodzić będziemy 127 rocznicę urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, budowniczego portu i miasta Gdynia. W samo południe, pod jego pomnikiem przy ul. 10 Lutego 16, odbędzie się uroczystość składania kwiatów z udziałem władz miasta i przedstawicieli gdyńskich firm i szkół.
 
Eugeniusz Kwiatkowski to postać niezwykle ważna w historii Gdyni. Z wykształcenia był chemikiem, ale najbardziej zasłużył się jako działacz gospodarczy i polityczny. W latach 1926-30 był ministrem przemysłu i handlu, zaś od 1935 do 1939 roku wicepremierem i ministrem skarbu. Jego działania sprawiły, że budowa gdyńskiego portu nabrała szybkiego tempa i rozmachu. Przyczynił się również do powstania polskiej floty handlowej uniezależniając tym samym kraj od opłacania obcych armatorów. Głęboko wierzył w potencjał Gdyni i znaczenie dostępu do morza w rozwoju Polski.
 
Jan Nowak-Jeziorański - Honorowy Obywatel Gdyni mówił: Przeszedł Kwiatkowski do historii jako twórca Gdyni, ale określenie to znacznie zawęża jego rolę. Polegała ona na ocaleniu i umocnieniu niezależności gospodarczej, bez której Polska nie mogła się ostać jako niepodległe Państwo. („Tygodnik Powszechny", 38, 1996.)
 
Za swoje zasługi dla kraju w 1972 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 1996 roku - pośmiertnie - Orderem Orła Białego.
 
W pamięci gdynian Eugeniusz Kwiatkowski zajmuje szczególne miejsce o czym świadczą m.in. różnego rodzaju inwestycje i instytucje jego imienia, z których warto wymienić:
- trasę łączącą port i północne dzielnice miasta (Pogórze, Obłuże, Oksywie i Babie Doły) z obwodnicą Trójmiasta;
- medal przyznawany przez Radę Miasta za wybitne zasługi dla Gdyni;
- trzy placówki oświatowe jego imienia: Szkoła Podstawowa nr 10, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu oraz Zespół Szkół Technicznych;
- centrum handlowo-usługowo-biurowe przy ul. 10 Lutego. 
 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

 

 

Tagi: