Dla uchodźców w Gdańsku powstał Nowy Hel

Powstałe w 1920 roku Wolne Miasto Gdańsk nie objęło m.in. Helu, który od czasów późnego średniowiecza aż do rozbiorów należał do Gdańska. Część z niemieckich rybaków z Helu nie chciała mieszkać w miasteczku przekazanym Polsce.

W okresie międzywojennym do istniejącej koło Twierdzy osady Wisłoujście dokomponowano więc osiedle o nazwie Neu Hela (Nowy Hel). Pierwsze budynki powstały w roku 1925 roku i były przeznaczone dla rodzin rybackich uciekających przed "polskimi ciemiężycielami" z Helu.

Inwestorem była Niemiecka Fundacja na rzecz Osiedli Rybackich w Gdańsku. już w 1930 r. Większość mieszkańców wróciła na Hel, pozostały zaledwie cztery rodziny. Ponowny napływ dziewięciu rodzin odnotowano w roku 1937 i spowodowany był narastającym napięciem polsko-niemieckim. Wtedy ponowiono akcje osiedleńczą dla 9 rodzin wyprowadzających się z Helu. Ostateczny kres budynki sładające się na osadę przyniosła budowa w latach 60. zakładów Siarkopolu w okolicy.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: