Promocja książki "Rządzący i rządzeni – Władza i społeczeństwo Gdańska od średniowiecza po współczesność.”

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska prof. UG dr hab. Waldemar Ossowski oraz Prezes Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy Tadeusz Gleinert serdecznie zapraszają na prezentację książki "Rządzący i rządzeni – Władza i społeczeństwo Gdańska od średniowiecza po współczesność.", która odbędzie się 19 stycznia w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

Książka jest zbiorem materiałów konferencji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Stowarzyszenie Rajcy Gdańscy pod redakcją Sylwii Bykowskiej, Edmunda Kizika i Piotra Paluchowskiego.

Mija 25. rocznica wprowadzenia jednej z najbardziej udanych i najważniejszych po 1989 roku reform ustrojowych w Polsce – reformy samorządowej. Dała ona społecznościom lokalnym podstawy prawne do zarządzania dużą częścią spraw publicznych, otworzyła się przestrzeń do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, kształtowania własnej tożsamości i programu rozwoju. Szczególnie w Gdańsku, mieście wolności i solidarności, miało to ogromne, wręcz symboliczne znaczenie.

Gdańsk to również miasto o bardzo bogatych tradycjach samorządowych i oryginalnych, specyficznych formach dialogu władzy publicznej z mieszkańcami.

Książka (…) jest polem konferencji na temat gdańskiej samorządności w szerokiej perspektywie dziejowej, od średniowiecza, poprzez czasy nowożytne, okres Wolnego Miasta Gdańska, czasów PRL-u, do współczesności. Jest także próbą oceny kondycji naszego samorządu w ostatnim ćwierćwieczu.

-Tadeusz Gleinert, Wstęp

 

"Rządzący i rządzeni – Władza i społeczeństwo Gdańska od średniowiecza po współczesność." - Promocja książki

19 stycznia, godz. 17:00

Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta

ul. Długa 46/47 w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: