Kryminał o Wolnym Mieście nominowany do książki roku!

Osadzony w czasach Wolnego Miasta Gdańska kryminał „Śmierć w Oliwie” został nominowany w plebistycie "Książka roku" portalu granice.pl. 

Portal granice.pl szuka najlepszej lektury roku. Wśród nominowanych znajduje się gównież "Śmierć w Oliwie". Głosować na gdański kryminał spod pióra Charlsa Berga można TUTAJ 

Przypomnijmy, książka zdobyła już nagrodę w plebistycie "Książka na lato".

Akcja "Śmierci w Oliwie" rozgrywa się w Wolnym Mieście Gdańsku tuż przed wybuchem wojny. Bohater opowiadania Gregor Steppe jest prywatnym detektywem. Dostaje zlecenie odnalezienia mordercy znanej w mieście piosenkarki Ingi „Frey” Freiden. Do zlecania wynajmuje go Gerhard Ziehn, będący komisarzem policji kryminalnej i kochankiem Ingi. Sam Gregor również rozpoczyna niebezpieczny romans z Eleną, piosenkarką z „Rosentala”, która zgrabnie zajęła wolne miejsce po Indze. Bohater odwiedza gdańskie knajpki, spotyka się z Eleną, podróżuje gdańskimi tramwajami.

Rozwiązanie zagadki, zdawałoby się oczywiste, wciąż jednak umyka przed detektywem. W książce został sportretowany Gdańsk z początku 1939 roku, kiedy nad miastem wisi ciężka atmosfera wojny. W powieści zostały użyte oryginalne, niemieckie nazwy, które sprawiają, że Gdańsk staje się jednocześnie miastem znanym i obcym. Nazwy topograficzne użyte w książce są opatrzone przypisami, w których są zamieszczone ich współczesne odpowiedniki.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: