Uroczystość wręczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Stefanowi Elekowi

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na uroczystość wręczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Panu Stefanowi Elekowi, który został odznaczony Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z 6 listopada 2015 r. za wybitne zasługi w umacnianiu przyjaźni polsko-węgierskiej, za pomoc udzielaną Polakom w czasie Powstania Warszawskiego.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dekoracji dokona minister Maciej Łopiński. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ambasady Węgier.

Stefan (Istvan) Elek, ur. 20.08.1917 r.Z pochodzenia Węgier. W 1944 r. skierowany został do Warszawy, jako żołnierz węgierskiej 1. Dywizji Kawalerii (potem Huzarów). Podczas Powstania Warszawskiego odmówił wraz ze swym oddziałem walki z Polakami. Po kontakcie z Armią Krajową oddział Pana Elka ochraniał polską ludność cywilną (uratowano wówczas od kilkuset do maksymalnie 2 tysięcy mieszkańców stolicy). Po upadku powstania zdecydował się pozostać w Polsce. W 1945 r. został aresztowany przez Armię Czerwoną i wywieziony do ZSRR. Zdołał uciec z transportu, przedostał się do Polski i osiadł na stałe w Gdańsku.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

ul. Grunwaldzka 216

80-266 Gdańsk

Wstęp wolny

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: