Sobieszewo – klubokawiarnia w Samolocie

Nasz internauta i autor Jan Sabała niestrudzenie tropi samoloty, które niegdyś, po wycofaniu ze służby służyły jako kawiarnie, lub restauracje w okolicach Trójmiasta.

W artykułe, który ukazał się na Strefie Historii 15 stycznia, opisał zapomniane, od dawna nie istniejące ośrodki wypoczynkowe nad Jeziorem Goszyńskim. W tym wczasy MSW, w których największą atrakcją była klubokawiarnia w samolocie Li-2 oraz sala taneczna, do której przybywali wczasowicze z pobliskich ośrodków. Tylko u milicjantów można było nabyć mocniejsze trunki. Tak więc kajaki i łódki od sąsiadów Samolot do południowej strony jeziora przywieziono lądem, a potem na pontonach popłynął na wyspę. W ośrodku MSW, właśnie przy samolocie, kręcony był jeden z odcinków popularnego serialu kryminalnego „SOS”.

Więcej na ten temat:

http://www.strefahistorii.pl/article/2877-nad-jeziorem-goszyn-w-prl-u-klubokawiarnia-w-samolocie-i-plan-07-zglos-sie

http://polnocna.tv/news/10214-nad-jeziorem-goszyn-w-prl-u-klubokawiarnia-w-samolocie-i-plan-07-zglos-sie

Ostatnim odkryciem Pana Jana jest widokówka z jeziora Goszyńskiego, na której samolot prezentuje się w pełnej krasie. To jednak nie koniec. Jan Sabala odszukał kolejną widokówkę. Tym razem z widokiem samolotu Li 2, robiącego tym razem za punkt gastronomiczny w Sobieszowie. Kawiarnia w samolocie działała tam w latach 1961 – 89. Potem wysłużony Li2 trafił do Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

Czy dziś w trójmieście i okolicach możemy podziwiać nie latające już samoloty? Przy drodze na Banino stoi niewielka awionetka. W okolicach Przejazdowa można zobaczyć z drogi, nieco w Polu samolot TS 11 Iskra. Iskrę, kupioną w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zobaczymy także w Wejherowie. Na Przeróbce od lat niszczeje uziemiony śmigłowiec Mi2. A w Babich Dołach zachowały się: TS 8 Bies i Mig 21. Jeszcze kilka lat temu przy drodze z Warszawy do Gdańska eksponowany był TU 134, w którym działała restauracja. Znacznie więcej samolotów - restauracji, nawet czterosilnikowy Ił 18 stoi przy drogach i w miastach na  południu Polski.

Jacek Sabała

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/10281-sobieszewo-kolejna-klubokawiarnia-w-samolocie