Wykład Elżbiety Grot „Marsz śmierci. Ewakuacja więźniów z głównego obozu KL Stutthof drogami lądowymi w styczniu 1945 roku”

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zapraszają na wykład Elżbiety Grot pt. „Marsz śmierci. Ewakuacja więźniów z głównego obozu KL Stutthof drogami lądowymi w styczniu 1945 roku”. Wykład odbedzie się w siedzibie instytutu przy ul. Grunwaldzkiej 216 w Gdańsku. Początek g. 16.00. Wstęp wolny.

25 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ewakuacja KL Stutthof. Objęła ona tysiące więźniów, lokowanych na trasie w prymitywnych, przejściowych „obozach” ewakuacyjnych. Wielu umarło na trasie z wyczerpania, niedożywienia i chłodu. Nielicznym udało się uciec. Trasa tego marszu śmierci prowadziła przez przeprawę promową na Wiśle w Mikoszewie, śluzę w Przegalinie, Błotnik, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Trutowy, Pruszcz Gdański, Żukowo, Przodkowo, Załęże, Pomieczyno, Luzino, Godętowo. Dopiero na początku marca więźniowie, którzy przeżyli marsz, zostali przejęci przez armię sowiecką. Po ewakuacji lądowej nastąpiła (pod koniec kwietnia) ewakuacja morska. Pozostali w obozie więźniowie masowo umierali. Kiedy rankiem 9 maja 1945 r. sowieccy żołnierze wkroczyli do obozu, zastali tam już tylko około 150 więźniów oraz… ponad 20 tysięcy uciekinierów z Prus Wschodnich.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: