Pruszcz Gdański – przebudowa magazynu XVIII wiecznej biblioteki

Władze Pruszcza Gdańskiehgo chcą unowocześnić powojenny magazyn książek, dobudowany do XVIII wiecznej biblioteki miejskiej, będącej jednym z najładniejszych zabytków miasta. Właśnie ogłoszono konsultacje w tej sprawie
 
Wzniesiona w 1755 roku dawna pastorówka, która obecnie pełni funkcję Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, to jeden z najciekawszych budynków Pruszcza Gdańskiego. Barokowy budynek w stylu podmiejskiej rezydencji szlacheckiej zachował się do dziś w nie przekształconym stanie. W roku 1807 mieszkał tu sławny marszałek francuski Francis Louis Lefebvre.
Pastorówka przeszła niedawno remont, podczas którego odsłonięto malowidła ścienne i sufitowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Z zewnątrz budynek został podświetlony. Obecnie miasto planuje przebudowę części biblioteki. Przekształceniom mają ulec pomieszczenia magazynowe.
 
 
Po przebudowie powstanie nowoczesna wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci i młodzieży, przystosowana również do potrzeb czytelników niepełnosprawnych.  Magazyn zostanie przeniesiony do przystosowanych do tego celu pomieszczeń piwnicznych, w których znajdzie się również pomieszczenie socjalne. Swoje opinie można składać w formie pisemnej w siedzibie biblioteki ul. Wojska Polskiego 34, lub drogą mailową: biblos-pr@poczta.onet. pl. Podwójne maile nie będą liczone (jeden adres mailowy - jeden głos). Konsultacje trwają od 22 stycznia 2016 r. Podsumowanie głosowania do 15 lutego 2016 r.
 
(red) fot: UM Pruszcz Gdański

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/10321-pruszcz-gdanski-przebudowa-magazynu-xviii-wiecznej-biblioteki