Policja zatrzymała złodzieja obrazów z 1910 roku

Praca kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie doprowadziła do wytypowania a następnie zatrzymania 47-letniego mężczyzny podejrzewanego o kradzież z włamaniem do domu jednorodzinnego mieszczącego się przy ul. Kasprowicza w Sopocie. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, w miniony piątek usłyszał zarzuty zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności, a prokurator zastosował wobec niego dozór.
 
25 grudnia ubiegłego roku nieustalony wówczas sprawca włamał się do domu jednorodzinnego mieszczącego się przy ul. Kasprowicza w Sopocie, skąd po wybiciu okna i wejściu do środka zerwał ze ścian dwa obrazy malowane na płótnie najprawdopodobniej z 1910 roku, przedstawiające bitwę pod Oliwą oraz herb Gdańska. Pokrzywdzony oraz rzeczoznawca wycenili obrazy na łączną kwotę blisko 10 tys. złotych. 
 
Po uzyskaniu zawiadomienia od pokrzywdzonego o popełnionym przestępstwie sprawą zajęli się kryminalni z Sopotu. Na podstawie zrobionych ustaleń, policjanci wytypowali 47-letniego mężczyznę podejrzewanego o to przestępstwo. W miniony piątek mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania został zatrzymany przez policjantów na terenie miasta. 
 
Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił funkcjonariuszom na postawienie w miniony piątek podejrzewanemu zarzutu kradzieży z włamaniem, a prokurator zastosował wobec niego dozór. Policjanci odzyskali ponadto dwa obrazy, które sprawca sprzedał za kilkadziesiąt złotych w jednym z gdyńskich antykwariatów. 
 
Pracujący nad sprawą policjanci nie wykluczają, że zarzuty może usłyszeć również mężczyzna, który kupił obrazy od sprawcy kradzieży.
 
Kodeks karny za kradzież z włamaniem przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Za paserstwo może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: