Debata o agencie "Bolku" w gdańskim IPN - znamy wszystkie szczegóły!

O planowanej debacie z udziałem Lecha Wałęsy oraz jego hagiografów i krytyków pisaliśmy niedawno. IPN odsłonił szczegóły starcia - odbędzie się 16 marca w Auli gdańskiego IPN.
 
Debata odbędzie się 16 marca o godzinie 17 w auli gdańskiego oddziału IPN. Zaproszenie na nie otrzymali dotychczasowi biografowie Lecha Wałęsy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk, dr hab. Jan Skórzyński, dr Andrzej Drzycimski, dr Grzegorz Majchrzak, Paweł Zyzak, dziennikarz Piotr Semka oraz reżyser Grzegorz Braun. Na razie nie ma potwierdzenia od zaproszonych, ale naukowcy z IPN liczą, że przybędą wszyscy goście.
 
Całe starcie poprzedzi 10-minutowe wprowadzenie i przypomnienie zasad. Głos na 10 minut otrzyma też Wałęsa, po czym po 8 minut każdy z zainteresowanych. Po zakończeniu tej rundy Wałęsa będzie miał 5 minut na ripostę, zaś pozostali uczestnicy 3 min. Na debacie nie będzie publiki, ale uczestniczyć będą w niej media. 
 
Atmosfera przed debatą również zaognia się dzięki ostrym słowom zainteresowanych. Wałęsa na swoim mikroblogu na portalu wykop.pl ostatnio atakował swoich adwersarzy. Pisał:  "Cenckiewicz Ty naprawdę idź do lekarza .Czy Ty wiesz co znaczy prawo .W sprawie Bolka i pomawianie mnie o współpracę nic nie da się zrobić .Przegraliście prawnie ostatecznie wszędzie gdzie jest tylko możliwe .Odpowiesz za te bezczelne pomówienia ., A gnioty trzeba będzie zmielić . To tylko kwestia czasu .Prawda musi zwyciężyć , a ona jest . Nigdy nie współpracowałem , nigdy na nikogo nigdzie nie pisałem ani nie robiłem donosów .Wszystko to wymyśliłeś podpierając się podrobionymi materiałami którymi walczyła ze mną komuna .Tylko że im nie uwierzono ,a Tobie co niektórzy wierzą". 
 
Zainteresowany odniósł się do zarzutów na antenie TV Republika. Mówił o ustawianej debacie przez Wałęsę. Zdaniem Cenckiewicza Wałęsa będzie miał przewagę, zaś jego agenturalność jest już udowodniona: "Istnieje bardzo dużo materiałów na temat agenturalnej przeszłości byłego prezydenta. Nie spodziewałbym się więc niczego nadzwyczajnego. Ta przeszłość została już wyjaśniona. Ważne jest teraz, na ile ten człowiek jest w stanie współpracować z prawdą (...) To Lech Wałęsa jest gospodarzem tej debaty. Każde jego słowo zostanie uznane przez IPN za wiążące. To będzie boks na jego warunkach. Ja nie wiem, w co wchodzę, ale wchodzę, bo nie mam wyjścia".
 
Koordynatorem, według nieoficjalnych informacji, będzie Karol Nawrocki z gdańskiego IPN znany z badań o działalności "Solidarności" na meczach Lechii Gdańsk. Natomiast moderacja przypadłaby w udziale Adamowi Hlebowiczowi. To gdański dziennikarz i historyk obecnie dyrektor lokalnej rozgłośni Radia Plus. Znany jest z organizacji Parady Niepodległości w Gdańsku, w której uczestniczą wszystkie środowiska społeczne i polityczne.
pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: