Gdańsk w Krakowie będzie promował zabytkowy tramwaj

Od 30 stycznia do 14 lutego 2016 roku w Krakowie odbędzie się akcja „Gdańsk zaprasza”, a jej największą atrakcją będzie tramwaj Ring, przemianowany na te dni na Amber Tram. W trzy weekendy między godz. 11 a 17 będzie można przejechać się tym wyjątkowym pojazdem, który ruszy na atrakcyjne turystyczne trasy. Akcję zorganizowały wspólnie: Gdańska Organizacja Turystyczna, Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.
 
- Tamwaj Ring został wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów w 1930 roku - mówi Michał Brand z Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - To prawdziwy unikat, bo jeden z zaledwie sześciu sztuk tej serii. Miały obsługiwać trasy z ulicy Łąkowej do nowej wówczas krańcówki w ciągu alei Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi od przedwojennej nazwy ulicy Kościuszki - Ringstrasse.
 
Jak mówi Krzysztof Wojtkiewicz, główny specjalista ds. eksploatacji ZKM w Gdańsku, to duże szczęście, że udało się gdański tramwaj odzyskać, bo pojazdów tych, kiedy już się zestarzały, masowo się pozbywano, często po prostu niszczono.
 
- Na szczęście w latach 80. pojawiła się koncepcja stworzenia muzeum komunikacji przy MPK w Krakowie - opowiada Krzysztof Wojtkiewicz. - Kraków zebrał sporo pojazdów, ale nie było pieniędzy, żeby wszystkie odnawiać, więc stały tak latami. Nasi ludzie odnaleźli tramwaj, odkupiliśmy Ring już po remoncie za ok. 920 tys. zł. Liczymy, że z biegiem lat cena będzie rosła. Zanim przetransportujemy go do Gdańska, będzie reklamował nasze miasto.
 
Mieszkańcy Gdańska też będą mogli cieszyć się nabytkiem - gdy Ring przyjedzie do Gdańska, ZKM planuje uroczyste powitanie.
 
Ring to wagon dwukierunkowy, budowy metalowo-drewnianej z mosiężnymi wykończeniami. Wnętrze ma utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami lat 30. Przy renowacji tramwaju wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne.
/gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: