Katyń - Golgota Wschodu. Konkurs dla szkół ponadpodstawowych

Celem konkursu jest upowszechnienie wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wiedzy na temat historii Polski - tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Katyniu, Charkowie, Miednoje, gdzie w bestialski sposób zamordowano kilkadziesiąt tysięcy polskich jeńców wojennych.

Tegoroczna edycja poświęcona jest przedstawieniu zbrodni katyńskiej oraz losów sybiraków. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach: szkolnym i międzyszkolnym. Na etapie szkolnym uczniowie mogą przygotować prace w formie:

  • albumu lub prezentacji multimedialnej przedstawiającej zbrodnię katyńską lub historię zesłań na Sybir oraz losy sybiraków (z ukazaniem szerszego tła historycznego oraz mechanizmów działania systemów totalitarnych i niebezpieczeństw z nich wynikających),
  • wywiadu (np. z członkami Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków lub rodzinami ofiar, zesłańcami na Sybir lub ich potomkami),
  • pracy literackiej – monografii historycznej poświęconej wybranej osobie,
  • wiersza (forma dowolna – zgodna z artystycznymi wyborami twórców).

Z każdej szkoły do etapu międzyszkolnego szkoła może zgłosić dowolną liczbę prac. Organizator czeka na prace do 28 marca 2016 roku. Należy je wysyłać pod adres:

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku 
ul. Chałubińskiego 13
80-809 Gdańsk

z dopiskiem: VII Miejski Konkurs ,,Katyń - Golgota Wschodu”.

Na etapie międzyszkolnym komisja konkursowa oceni madesłane prace i wyłoni laureatów. Ogłoszenie wyników nastąpi 26 kwietnia 2016 roku. W Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zostaną wręczone nagrody.

fot. Jerzy Pinklas

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: